Latvijas Avīze: Braucamkulbiņa mazulim
Ratiņi ar labu amortizāciju, lieliem riteņiem, ne pārāk lielu svaru būs ērti zīdainim un viegli stumjami māmiņai
Tuvojoties mazuļa pasaulē nākšanas brīdim, vecākiem jāpadomā par tādu praktisku pirkumu kā bērna ratiņi. Galvenais kritērijs, tos izvēloties, – ratiņiem jābūt piemērotiem jūsu dzīvesvietai un dzīvesstilam, uzsver Bobata centra “Attīstība” fizioterapeite Gunta Veilande. Piemēram, ja dzīvojat kādā no augšējiem stāviem mājā bez lifta, svarīgi, lai rati nebūtu smagi. Dakteri māmiņām pēcdzemdību periodā neiesaka staipīt smagumus, tas palielina arī risku rasties dzemdes noslīdējumam. Ja mājā ir lifts, parēķiniet, vai ar nolūkotajiem ratiņiem tajā varēsit iekļūt. Pastaigas ar mazo nebūs apgrūtinošas, ja ratiņi būs viegli stumjami. To rokturim vajadzētu atrasties māmiņas iegurņa līmenī, lai būtu maza slodze mugurai. Kulbai vai sēdratu virsmai jābūt ērti noņemamai. Jāpadomā, lai rati būtu ērti ievietojami automašīnas bagāžniekā.
Veikalos piedāvājumā ir rati ar noņemamu vai nenoņemamu kulbu – tā saucamie guļamrati un sēdrati – nolaižot guļus režīmā, tiem piestiprina kulbu vai ievieto speciālu mīksto bērnu somu (pārnēsājama, turot aiz rokturiem).
Guļamratiem ir viens trūkums, bērnam no tiem izaugot, vajadzēs pirkt jaunus – sporta sēdratus, bet ratiem ar noņemamo kulbu varēs uzlikt sēdratu virsmu. Vieglos lietussarga tipa sēdratus lieto pēc gada vecuma.
Ratu muguras pamatnei guļamrežīmā jābūt mīkstai un taisnai. Tādēļ, lai mazulim būtu ērti, kulbā jāievieto piemērots matracis, bet sēdratos guļamrežīmā – matracis vai pārnēsājamā soma. Ar roku pārliecinieties, vai muguras locījuma vieta mazajam neradīs diskomfortu.
Ratu materiālam vajadzētu būt pēc iespējas dabiskam – lai bērniņš ratos nesakarstu. Dažiem ratiem ir vēdināmie režīmi.
Vieglāki ir rati, kuriem nav pumpējamo riteņu, vai arī izjaucamie rati – jo tad kulbu ar bērnu un rāmi var nest atsevišķi.
Pa grants vai smilšainu ceļu vieglāk braukt ratos ar pumpējamiem riteņiem un līdz ar to – labu amortizāciju. Vieglie plastmasas riteņi nebūs piemēroti arī ziemā pilsētā, ja ielas būs netīrītas un slikti izbraucamas.
Laba amortizācija (to, kāda tā ir, var sajust, pašūpojot ratus) svarīga, lai bērnu nesakratītu. Asās šūpošanas kustības bērnu gan var nomierināt, bet tās sakrata bērna smadzeņu šķidrumu un var rasties “kratītā bērna sindroms” – viņš pieradīs nomierināties šādā veidā un var rasties dažādas nervu sistēmas īpatnības.
Dažiem ratiem komplektā ir uz rāmja liekams autosēdeklītis. No fizioloģiskā viedokļa poza tajā nav piemērota ilgam laikam, vien kādai pusstundai.
Pārdošanā ir arī trīsriteņu rati, bet par tiem ir dažādas vecāku atsauksmes – vieni teic, ka ar tiem ir ērti manevrēt, bet citi sūdzas, ka šādi rati ir nestabili, ja ceļā gadās akmeņi. Stabilāki ir tie trīsriteņu rati, kuriem riteņi neatrodas cits citam pārāk tuvu.
Mūsdienās ir modē piedāvāt preces ar “ekstrām”, un tādas ražotāji izdomājuši arī ratiem. Tā, piemēram, var nopirkt ratus ar speciāli izveidotu pakāpienu, kur stāvus var atpūtināt kājas vecākais bērns, ar manevrējamiem priekšējiem riteņiem – tos viegli pagriezt uz sāniem (šo režīmu drīkst izmantot tikai uz gluda ceļa, lai nesabojātu mehānismu), ar maināmu amortizāciju atbilstoši ceļa kvalitātei, ar sistēmu kulbas ātrai uzlikšanai un noņemšanai – speciālas podziņas padara ērtu kulbas pārvietošanu un ar 5 punktu drošības jostu – tā tur bērniņa plecus, kājas un vidukli.
***
MAZUĻA ĒRTĪBAI
– stingra ratu muguriņa;
– laba amortizācija;
– kāju balsts – tas nodrošina pareizu sēdus pozu;
– jumtiņš vai saulessargs, kas pasargātu no saules un vēja;
– sēdratos drošības siksnas, lai mazais neizveltos;
– pārliekams rokturis (tā, lai bērniņam sejā nepūš vējš un var mainīt skatpunktu);
– lietus pārsegs un odu aizsargtīkls;
– piemērots ratu izmērs.
***
MANA PIEREDZE
Savā pieredzē dalās Linda Leiškalne, Emīla (3 gadi) un Adeles (2 mēneši) mamma: “Es neizvēlētos ratus ar maziem ritenīšiem, jo tiem ir slikta amortizācija. Mums šādus ratus atdeva, un tie nebija ērti – mēs dzīvojam netālu no jūras un bieži staigājam gar pludmali, bet nelielie ritenīši ir nepiemēroti smiltīm, tādus ratus ir grūti stumt. Arī negludai virsmai tie ir nepiemēroti. Turklāt ratiem riteņi griezās par 360 grādiem un nebija nofiksējami, arī tas uz nelīdzenas virsmas ļoti apgrūtināja stumšanu. Esmu ļoti apmierināta ar “Hauck” firmas ratiem, kuriem ir lieli riteņi un laba amortizācija un reizē tie nav smagi, tādēļ man nav grūti tos pacelt, šķērsojot sliedes.”
Linda Rozenbaha, “Latvijas Avīze”, 14.01.2006
Copyright © LETA
Jautājumi / Atbildes