Gunta Veilande

Māmiņklubs: Vai bērna attīstībā viss notiek kā pēc pulksteņa?

Lieliski, ja mazulis secīgi apgūst vienu prasmi pēc otras, apmēram iekļaujoties “standartos”. Tomēr, ko darīt, ja māmiņai šķiet – kaut kas tomēr nav labi? Konsultē fizioterapeites Klaudija Hēla un Gunta Veilande, kā arī psiholoģe Amanda Zariņa

Tā kā māmiņa ikdienā ir visvairāk kopā ar bērnu, viņa arī vislabāk mazo pazīst un saskata, bieži vien tīri intuitīvi, ka iespējams, bērna attīstībā kaut kas nenorit tā, kā vajadzētu.

Tomēr, mamma nav mediķis, un tā vietā, lai celtu paniku, vienkārši jādodas, tiklīdz uzmācas šaubas par bērna attīstību, pie neirologa vai fizioterapeita. Tieši šie speciālisti tad mazuli izvērtēs un vai nu secinās, ka īstenībā ar bērniņu viss ir kārtībā, vai arī ieteiks māmiņai, kā rīkoties, ja tomēr ir kādi traucējumi attīstībā.

Ja vecāki baidās vai neuzticas ārstam, jāmeklē tāds, kuram nav bail apjautāties par bērna veselību, kā arī kurš iedveš uzticību.

Kādēļ svarīgs ir fizioterapeits?

Bērniņa attīstībā liela nozīme ir ikdienas aprūpei. Lai vecāki, aprūpējot mazuli nepieļautu kļūdas, kas vēlāk jau būtu jālabo ar masāžu vai vingrošanas palīdzību, svarīgi jau bērniņa dzīves pirmajos mēnešos doties uz konsultāciju pie fizioterapeita, lai uzzinātu, kā tad bērniņš pareizi ir jāceļ, jātur un jānēsā. Nav konkrēta laika posma, kad vecākiem būtu jāapmeklē fizioterapeits. Šeit atkal jāieklausās sevī  – tiklīdz vecāki jūt, ka kaut kas nav skaidrs, viņi dodas pie speciālista. Vieni var atnākt 11 dienā pēc bērna dzimšanas, citi 3 mēnešu vecumā un tieši tas arī būs pareizi.

Izplatītākās problēmas

Pirmais, kam vecākiem būtu jāpievērš uzmanība ir simetrija. Piemēram, vai lai veltos, bērns izmanto abas puses? Vai abas rociņas lieto vienādi bieži?

Protams, arī šeit vecāku aprūpei ir ļoti liela loma – ja mamma bērnu tur tikai labā rokā vai mainot autiņbiksītes veļ tikai uz labajiem sāniņiem, viņam abas ķermeņa puses vienkārši nevar attīstīties vienādi.

Nākamā problēma ir tā saucamais paaugstinātais muskulatūras tonuss. Ir jāatšķir fizioloģiskais tonuss, kas parasti izzūd ap trīs mēnešu vecumu, no tiešām paaugstināta tonusa, kas var rasties arī vecāku nepareizas aprūpes dēļ un kaitē bērna veselībai.

Piemēram, ja vecāki bērniņu cels augšā aiz padusēm, paaugstinātais muskulatūras tonuss veidosies plecu daļā. Kādēļ tonuss ir slikts? Bērnam tas apgrūtina tālāko attīstību:

–         viņam būs grūti sevi iepazīt,
–         visas kustības būs stūrainas,
–         bērns vēlēsies kaut ko izdarīt, bet “atmetīs ar roku”, jo būs par grūtu.

Emocionālā attīstība saistīta ar aprūpējamo

Bērna emocionālā attīstība noteikti ir saistīta ar aprūpējamo. Ja māmiņa ir atpūtusies, ja ir izgulējusies un viņai ir laiks savām vajadzībām, tad viņa bērniņam spēj dot daudz vairāk, nekā, ja viņa ir nogurusi. Nogurusi mamma nevar iedot bērnam visu, kas viņam nepieciešams pilnvērtīgai attīstībai.

Vai kāda prasme var “izkrist”?

Nē, saka speciālisti. Bērnam ir jāapgūst secīgi visas prasmes. Ja tā nenotiek, jāmeklē iemesli – iespējams, ka vide nav atbilstoša un bērnam apgrūtina paredzēto attīstību. Piemēram, ja bērnam jāguļ ļoti mīkstā gultiņā, nevar cerēt, ka viņš iemācīsies veikli velties. Katrai prasmei ir savs uzdevums un tā sagatavo bērna organismu nākošajam attīstības solim. Ja kaut kas tiek “pārlekts” sekas var parādīties jau vēlākos gados, kā, piemēram, problēmas ar līdzsvaru, ja bērns ir bijis slinks rāpotājs.

Kristīne Damškalne, www.maminuklubs.lv, 14.01.2011

Copyright © www.maminuklubs.lv

Jautājumi / Atbildes

Ar prieku atbildēsim uz visiem jūs interesējošajiem jautājumiem. Lūdzu norādiet savu vārdu, e-pastu, un jautājumu vai problēmas aprakstu. Atbildi nosūtīsim uz norādīto e-pastu. Ja vēlaties saņemt atbildi nekavējoties, lūdzu sazinieties ar mums izmantojot lapas augšā norādīto kontaktinformāciju.

*

Lūdzu aprēķini! − 4 = 1