Tuberkulozes vakcīnas komplikāciju risks – 15.07.2011

LA.lv: BLOGS: Vai tuberkulozes vakcīnas komplikāciju risks pārsniedz norādīto

Edgars Mednis, pediatrs homeopāts, www.similia.lv

Pēdējā laikā saistībā ar mediju aktivitāti, atkal vērojama sakāpināta interese par prettuberkulozes vakcināciju. Jaunākā informācija liek aizdomāties par to, ka vakcīnas komplikāciju skaits ir lielāks, nekā anotācijā norādīts.

Vakcinēt bērnu vai nē – tam būtu jābūt vecāku MOTIVĒTAM viedoklim. Ar nodomu uzsvēru “Motivētam”, jo šobrīd vairumā gadījumu šolēmumu izdara ārsts bērna vecāku vietā. Un bieži vien bērna vecāki pat nezina, ka vakcīnai var būt komplikācijas, tostarp smagas. Daudzos gadījumos neaizdomājas – “dakteris teica, kavajag, un mēs uzticamies”. Komplikāciju iespējamība bieži vien netiek pienācīgi izskaidrota. Iespējams, nevēloties bērnavecākus sabiedēt. Iespējams, nezinot, ko atbildēt, ja vecākiem rastos jautājumi.

Taču vecākiem ir tiesības zināt pilnu informāciju un apzināties iespējamos riskus. Tāpat arī izvērtēt iespējamos ieguvumus un zaudējumus – protams, savu iespēju robežās. Tad pieņemt lēmumu.

Pagājušajā pirmdienā, LTV raidījumā “Panorāma” tika pārraidīta informācija par to, ka pēc Dānijā ražotās vakcīnas iepirkšanas krasi palielinājies strutainu komplikāciju daudzums. Iepriekšējā gadā tie bija 55 gadījumi, šajā jau 35. Mūsu mazajai valstij tas ir daudz.

2011.gada 5. jūlijā portālā “TVnet” tika publicēta Zāļu valsts aģentūras izplatītā informācija, ka neesot pamata bažām parprettuberkulozes vakcīnas drošumu, ja tiek ievērota vakcīnas ievadīšanas tehnika. Protams, vakcīna ir jāievada atbilstoši tāsražotāja norādījumiem, un vairumā gadījumu tā droši vien arī notiek, taču komplikācijas var rasties arī pareizi ievadot minēto vakcīnu.

BCGSSI vakcīnas anotācijā, kas publicēta Zāļu valsts aģentūras mājas lapā – vakcīna SSI (zāļu lietošanas instrukcija) Saskaņots ZVA 09.09.2010.), ir minēts:

“Retas blakusparādības (sastopamas retāk nekā 1 no 100 pacientiem)
• drudzis;
• limfmezglu pietūkums padusē, līdz izmēriem, kas lielāki par 1 cm šķērsgriezumā;
• sulojoša čūla injekcijas vietā;
• galvassāpes.

Ļoti retas blakusparādības (sastopamas retāk nekā 1 no 1,000 pacientiem)
• limfmezglu iekaisums, reizēm ar sulojošām čūlām, iespējami abscesi;
• var attīstīties infekcija, ko izraisa vakcīnas baktērijas. Infekcija var izplatīties visā ķermenī, ieskaitot kaulus;

Pacientiem, kas saņēmuši injekcijas, ir novērots ģībonis, lēkmes un konvulsijas.”

Tātad, ja Latvijā 2010. gadā ir dzīvi dzimuši 19 328 bērni (avots LR Centrālā statistikas pārvalde, Matrica:ID0010), tad nav grūti izrēķināt, cik mums ir bērnu ar minētajām komplikācijām. Šeit vēl jāatrēķina to vecāku bērni, kas atteikušies izdarīt vakcināciju, un tos, kam medicīnisku iemeslu dēļ vakcinācija nav veikta. Bet, ja 2010. gada strutainu komplikāciju dati, kas minēti LTV raidījumā “Panorāma” ir pareizi, tad iznāk, ka mums strutaino komplikāciju skaits ir lielāks, kā minēts vakcīnas anotācijā.

Šāda situācija ir ne tikai BCG vakcīnas gadījumā. Tādēļ es gribētu aicināt vecākus lasīt rakstus un domāt līdzi, akli nepaļaujoties uz “tā vajag”.

Edgars Mednis, pediatrs homeopāts Āgenskalna klīnikā. Viņa darba moto: “Memento vivere” jeb “Atceries dzīvot”.

Copyright © Latvijas Avīze

Jautājumi / Atbildes

Ar prieku atbildēsim uz visiem jūs interesējošajiem jautājumiem. Lūdzu norādiet savu vārdu, e-pastu, un jautājumu vai problēmas aprakstu. Atbildi nosūtīsim uz norādīto e-pastu. Ja vēlaties saņemt atbildi nekavējoties, lūdzu sazinieties ar mums izmantojot lapas augšā norādīto kontaktinformāciju.

*

Lūdzu aprēķini! 89 − 86 =