Trīs jaunas potes – par un pret – 17.04.2010

Latvijas Avīze: Trīs jaunas potes – par un pret

Saslimšana ar rotavīrusu atkal izraisa diskusijas par bērnu vakcināciju

Latvijā pērn reģistrēti 3172 saslimšanas gadījumi ar rotavīrusa izraisītu akūtu gastroenterītu, kam raksturīga stipra vemšana un caureja. Bīstamākā komplikācija ir organisma atūdeņošanās. “Infekcija ir ļoti lipīga, tādēļ gandrīz visi bērni līdz piecu gadu vecumam to pārslimo vienu vai pat vairākas reizes. Vairāk nekā 70% mazuļu slimība noris vidēji smagā vai smagā formā, kas parasti jāārstē slimnīcā,” skaidro Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu slimību klīnikas vadītāja profesore Dace Gardovska (attēlā).

Pērn šajā slimnīcā rotavīrusa infekcijas dēļ nonākuši vairāk nekā 900 bērnu. Par laimi, visi izārstēti un atgriezušies mājās. Diemžēl ar rotavīrusu var inficēties arī slimnīcā, kā tas noticis pagājušās nedēļas nogalē, kad vienā no Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas nodaļām bērni saslima ar rotavīrusu. Vecākus gan visvairāk šokējis fakts, ka bērnus izrakstīja mājās, neinformējot par rotavīrusa infekciju.

Katrs šāds gadījums atkal atjauno diskusijas par bērnu vakcinācijas lietderību. Jāatzīst, ka lēmums ar 2011. gada 1. janvāri mazuļiem no divu mēnešu vecuma veikt valsts apmaksātu vakcināciju pret rotavīrusu krietni vien palīdzēs cīnīties ar šo infekciju. Dace Gardovska: “Pneimokoku un rotavīrusu infekcijas Latvijā ir ļoti izplatītas. Slimos bērnus vecāki bieži vien ved uz Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu vai nedaudzajām reģionālo slimnīcu bērnu nodaļām, apejot ģimenes ārstus un pediatrus, tādēļ par vakcinēšanos pret šo infekciju nereti veidojas virspusējs viedoklis arī ārstu un farmaceitu vidū. Arī homeopātiem vajadzētu skaidri deklarēt, ka viņu mācība neparedz vakcināciju un viņi nevar ieteikt neko, kas nodrošinātu bērniem specifisko imunitāti pret infekciju. Ar nopietniem zinātniskiem pētījumiem savus viedokļus nespēj pamatot arī dziednieki, ekstrasensi un dažādi “brīnumārsti”, tāpēc vecākiem, pieņemot lēmumu, iesaku ņemt vērā padomdevēja kompetences līmeni.”

Kas ietverts vakcinācijas kalendārā

Veselības ministrija imunizācijas valsts programmu papildinājusi ar trim jaunām bezmaksas vakcīnām. No šā gada 1. janvāra sākta divus mēnešus vecu zīdaiņu obligāta vakcinācija pret pneimokoku infekciju. Atkārtotas potes mazuļi saņems četru un sešu mēnešu vecumā, bet revakcināciju – līdz pusotra gada vecumam. 1. septembrī Latvijā sāks divpadsmitgadīgo meiteņu vakcināciju pret cilvēka papilomas vīrusu (HPV), kas var izraisīt dzemdes kakla vēzi. 2011. gada 1. janvārī mazuļi no divu mēnešu vecuma saņems valsts apmaksātu poti pret rotavīrusa infekciju.

“Visas trīs vakcīnas Latvijā bija pieejamas arī līdz šim, tomēr daudzi vecāki nevarēja atļauties vakcinēt savus bērnus par maksu,” bērnu vakcinācijas kalendāra paplašināšanas iemeslus norāda profesore Dace Gardovska.

Tomēr mediķu vidū attieksme pret vakcīnām nav viennozīmīga, piemēram, iebildumi pret HPV poti – tā ir dārga, klīniski maz izpētīta, tādēļ nav skaidri zināms, kā ietekmēs meiteņu organismu. Katra pote ir arī papildu slogs bērnu imūnajai sistēmai.

Pasargās no komplikācijām

Vakcināciju pret pneimokoku infekciju pozitīvi vērtē gan ārsti, gan vecāki. Četras potes, kas ietilpst vakcinācijas kursā, līdz pat skolas vecumam aizsargās bērnus no sepses – ļoti smagas slimības formas, kas skar dzīvībai svarīgos orgānus, plaušu karsoņa, meningīta, deguna blakus dobumu un vidusauss iekaisuma. “Pasargāt bērnu no pneimokoku infekcijas ir ļoti svarīgi, jo slimība var noritēt smagi, tādēļ bērnam jāārstējas slimnīcā, jālieto antibiotikas un citas zāles. Ar pneimokoku vakcīnu no tā varēs izvairīties un glābt daudzu bērnu dzīvības arī Latvijā,” uzsver Dace Gardovska. Piemēram, pasaulē 11% no visiem bērniem, kas mirst līdz piecu gadu vecumam, bija inficējušies ar pneimokokiem. Valstīs, kurās pneimokoku vakcīna nav ieviesta, bērniem ir 40 reizes lielāks risks iet bojā no šīs bīstamās infekcijas. “Svarīgākais ir tas, ka tā pasargā tieši mazos bērnus, kas ar līdz šim pieejamām vakcīnām nebija iespējams,” norāda profesore.

Rīgas Dzemdību nama galvenās neonatoloģes Ilzes Kreicbergas (attēlā) viedoklis tomēr ir atšķirīgs: “Jā, rotavīrusa un pneimokoku izraisītās slimības ir nepatīkamas, tomēr neapdraud bērna dzīvību. Daudzās valstīs šīs vakcīnas iesaka tikai tiem bērniem, kas atrodas riska grupās. Vakcinēšana rada slodzi bērna imūnajai sistēmai, tādēļ uzskatu, ka vienu daļu vakcīnu tomēr varētu atstāt vecāku ziņā.”

Aizsargpote pret vēzi

Pēc Latvijas Onkoloģijas centra datiem, Latvijā 2008. gadā dzemdes kakla vēzi atklāja 16 no katrām 100 000 sievietēm. Biežuma ziņā tas bija 4% no visiem audzēju veidiem. Salīdzinājumam – krūts vēzis atklāts 21%.

“Pētījumi liecina, ka HPV vakcīna ir nozīmīgs posms dzemdes kakla vēža izplatības samazināšanā. Tās blakusparādības nav tik nozīmīgas, bet ziņojumi par komplikācijām pēc vakcinācijas nav pierādījušies, tādēļ uzskatu, ka meitenes jāvakcinē. Ieguldīt līdzekļus bērnu veselības saglabāšanā pēc 20 – 30 gadiem ir tikai normāli,” norāda Rīgas Dzemdību nama galvenā ginekoloģe Dace Rezeberga (attēlā). “Lai gan pētījumi turpinās, ir pamats domāt, ka vakcīna varētu pasargāt sievieti visa mūža garumā.”

Latvijā potēšanai izmanto vakcīnu, kas pasargā tikai no diviem vīrusa tipiem, kuri visbiežāk izraisa dzemdes kakla vēzi. Dažās Eiropas valstīs izmanto plašāka spektra vakcīnu, kas rada imunitāti pret četriem vīrusa tipiem, tajā skaitā arī tiem, kas izraisa dzimumorgānu kārpiņas jeb smailās kondilomas.

***

VECĀKU VIEDOKLIS

Saslima, nokļūstot slimnīcā

Vita, māmiņa no Rēzeknes: “Pirms divām nedēļām ar manu bērnu Rēzeknes slimnīcā notika līdzīgs gadījums kā Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā. Tā kā bērnu nodaļa bija pārpildīta, viņu ar klepu un augstu temperatūru ievietoja bērnu infekcijas nodaļā. Pēc trim dienām, kad bērns jau bija izveseļojies, viņam sākās ārkārtīgi bieža vemšana, bet nākamajā dienā – caureja. Tā mēs ar šo vīrusu nomocījāmies nodaļā vēl sešas dienas. Turklāt visa nodaļa – gan bērni, gan viņu māmiņas – pārslimoja šo vēdera vīrusu, bet analīzes, lai konstatētu, ka tas ir rotavīruss, netika veiktas, lai gan to lūdzām.

Savu bērnu, kuram jūlijā būs divi gadi, esmu sapotējusi ar visām valstī noteiktajām (obligātajām) vakcīnām. Ja to vidū būtu bijusi pote pret rotavīrusu, visticamāk, viņš būtu saņēmis arī to, bet par maksu nevēlējos viņu vakcinēt, turklāt biju pārliecināta, ka ar šo infekciju bērns nesaslims – un nesaslimām arī, iekams nenonācām slimnīcā.

Mana draudzene bērnu bija par maksu sapotējusi pret rotavīrusu, taču arī viņš saslima, tikai slimība noritēja nedaudz vieglākā formā un viņa ārsta uzraudzībā ārstēja mazuli mājās, dodot dzert daudz šķidruma. Tas manī radīja šaubas par šīs vakcīnas efektivitāti.”

***

ĀRSTA VIEDOKLIS

Neaizskaramais minimums

Homeopātam pediatram Edgaram Mednim vecāki bieži uzdod jautājumu, pret ko vakcinēt bērnu. E. Mednis: “Vakcinācijas kalendārā pirmkārt iekļauju potes pret poliomielītu, stinguma krampjiem, tuberkulozi un difteriju. Manuprāt, lēmums par citām potēm vecākiem būtu jāpieņem kopā ar pediatru. Katrā vakcīnā var būt arī balastvielas – alumīnija vai dzīvsudraba sāļi vai nedaudz antibiotiku, kas tomēr piesārņo organismu. Turklāt bērna organismā netiek noteiktas antivielas, lai pārliecinātos, ka pote tiešām iedarbojusies un pasargā no saslimšanas.”

Neonatoloģe Ilze Kreicberga: “Mani satrauc tas, ka daļa vecāku jebkuru vakcīnu uzskata par postošu bērna imūnajai sistēmai, tādēļ savas atvases nepotē vispār.

Piemēram, pagājušajā gadā Rīgas Dzemdību namā 180 vecāki atteicās potēt jaundzimušos pret tuberkulozi, lai gan Latvijā pērn ar šo bīstamo kaiti saslima 830 cilvēki, no tiem 40 bērni, bet šogad nomira puisēns, kas nebija saņēmis tuberkulozes poti. Kā var būt, ka Latvijā bērni mirst no difterijas, kaut arī pret to ir radīta vakcīna? Ja no sīkas skrambas ādā bērns var nomirt mokošā nāvē, nevakcinēt viņu pret stinguma krampjiem ir noziegums. Uzskatu, ka ir pošu minimums, ko nedrīkst aizskart.”

Latvijas Farmaceitu biedrības un Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas viedoklis*

Kaut arī rotavīrusa vakcīnas atzītas par drošām un efektīvām, tās apmaksā tikai dažās Eiropas valstīs, jo mirstība no rotavīrusa infekcijas attīstītajās valstīs ir tuva nullei, savukārt izmaksas – ļoti lielas. Bērnu vecāku apmācība, kā rīkoties, parādoties akūtas zarnu infekcijas simptomiem, būtu efektīvāka metode arī citu zarnu infekcijas slimību ārstēšanas izmaksu samazināšanai.

PVO Starptautiskā vēža pētniecības aģentūra rekomendē skrīningu kā efektīvu dzemdes kakla vēža kontroles metodi, kas samazina saslimstību un mirstību no šī vēža līdz 85%, kamēr vakcinācijas efektivitāte ir tikai 70%. Secinājums: Latvijā ir pieejama efektivitātes ziņā labāka un lētāka profilakse par vakcināciju. Turklāt divpadsmit gadus vecu meiteņu vakcinācija ir diezgan nopietns risks, jo pētījumi par vakcīnu ietekmi uz šāda vecuma pusaudzēm nav veikti. ASV saņemti ziņojumi par 12 424 blakusparādībām, no kurām 772 (6,2%) bija nopietnas, reģistrēti 32 nāves gadījumi.

* Saīsināti no atklātas vēstules LR Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim

***

Kā potē Eiropā

Vakcīna; Valsts

Pret HPV vīrusu Dānijā, Grieķijā, Itālijā, Lielbritānijā, Luksemburgā, Nīderlandē, Portugālē, Spānijā un Vācijā, bet Beļģijā, Francijā un Zviedrijā valsts šīs vakcīnas izmaksas sedz tikai daļēji.

Pret pneimokoku infekciju Austrijā (tikai riska grupas), Beļģijā, Čehijā, Dānijā, Francijā, Grieķijā (iesaka), Horvātijā, Īrijā, Īslandē, Itālijā (iesaka), Kiprā, Lielbritānijā, Luksemburgā, Maltā, Nīderlandē, Norvēģijā, Slovākijā, Slovēnijā (iesaka), Šveicē (iesaka), Ungārijā, Vācijā un Zviedrijā.

Pret rotavīrusa infekciju Austrijā, Beļģijā (ar līdzmaksājumu), Slovākijā, Somijā un Vācijā (vienā pavalstī).

Pēc EUVAC.NET – Eiropas uzraudzības tīkls ar vakcīnu novēršamām infekcijas slimībām – datiem

Regīna Olševska, Latvijas Avīze, 17.04.2010

Copyright © LETA

Jautājumi / Atbildes

Ar prieku atbildēsim uz visiem jūs interesējošajiem jautājumiem. Lūdzu norādiet savu vārdu, e-pastu, un jautājumu vai problēmas aprakstu. Atbildi nosūtīsim uz norādīto e-pastu. Ja vēlaties saņemt atbildi nekavējoties, lūdzu sazinieties ar mums izmantojot lapas augšā norādīto kontaktinformāciju.

*

Lūdzu aprēķini! 60 + = 69