Potēt? Nepotēt? – 05.09.2006

Ir dažādi viedokļi par nepieciešamību bērnus vakcinēt pret daudzām vīrusa saslimšanām. Mūsu ģimenes ārsts burtiski uzspiež vakcinēt bērnu, lai gan viņam vienmēr pēc potes ir smagas reakcijas. Tā kā neesam izgājuši visu vakcinācijas kursu, mūs atteicās uzņemt bērnudārzā. Gaidu otru bērnu, apsveru iespēju viņu vispār nevakcinēt. Kādas ir manas tiesības? Vēlos uzzināt arī citu dakteru viedokli par to, vai tiešām vakcinācija ir tik nevainīgs pasākums?

Helēna Vanaga, Ventspils rajonā

Par vakcinācijas nepieciešamību stāsta Homeopātijas institūta valdes priekšsēdētājs pediatrs – homeopāts Edgars Mednis.

Es neņemos apgalvot, ka vakcinācija vispār nav vajadzīga. To var un vajag izmantot, bet ar prātu, proti, nevajag obligāti vakcinēt visus bērnus un ne pret visām slimībām. Jo bērns nepiedzimst kā balta papīra lapa. Lai zinātu, kas notiek bērna organismā, viņš jānovēro, jāiztaisa analīzes. Lai izlemtu par potēšanas nepieciešamību, jāzina bērna imunoloģiskais stāvoklis. Paņemot asins analīzes, var noteikt, kāda konkrētajam cilvēkam ir imunitāte (gan specifisko antivielu titru, gan kopēju, nespecifisko imunitāti). Ļoti iespējams, ka viņam jau ir imunitāte pret konkrēto slimību.

Jebkurā gadījumā galavārds par to, vakcinēt bērnu vai ne, pieder vecākiem, jo viņi nes atbildību par sekām. Ārsts nevar uzspiest vakcināciju, arī bērnudārzā nevar atteikties uzņemt bērnu tikai tādēļ, ka viņš nav izgājis pilnu vakcinācijas kursu. Šīs vecāku tiesības atrunātas arī Latvijas Republikas Ministru kabineta 2000. gada 26. septembra noteikumu Nr.330 “Vakcinācijas noteikumi” 22. pantā.

Pirms vakcinēšanas ārstam jāiepazīstina vecāki ar konkrētās vakcīnas lietošanas instrukciju, kur arī ir norādītas nevēlamās blakusparādības, ko var izraisīt šī pote.

Bez paaugstinātas temperatūras, pietūkuma un sāpēm injekcijas vietā ir vēl daudz citu nopietnu un smagu blakusparādību, par kurām vecākiem jābūt informētiem. Tāpat svarīgi ir izskaidrot viņiem, kādu ietekmi uz bērna organismu var atstāt konkrētās infekcijas slimības pārslimošana. Apkopojot visu šo informāciju, ir vieglāk pieņemt lēmumu par vakcināciju.

Pirmo poti jaundzimušais saņem jau divu stundu laikā pēc piedzimšanas. Viņa organisms vēl nav adaptējies dzīvei šajā pasaulē, kur pašam jāelpo, jāuzņem barība, jānodrošina termoregulācija. Ne kāds taisa imūnās analīzes, ne analizē situāciju. Vai bērna organismam tas nav pārāk liels stress?

Jā, tā ir. Mediķi, kuri potē bērnus dzemdību nodaļās, uzņemas lielu atbildību. Bērns piedzimst kā tikai no vienas puses aprakstīta lapa – to var izklausīt, iztaustīt, izmeklēt ar sonogrāfiju un rentgenu, bet otra puse ir lielais nezināmais. Piemēram, vai bērnam nav alerģiskas reakcijas, kāds ir viņa imunoloģiskais stāvoklis. Arī visas iedzimtās kaites nav nosakāmas pirmreizējā jaundzimušā apskatē. Turklāt dzemdības jau tā mazulim ir milzīgs pārdzīvojums un stress.

Jaundzimušos mēs vakcinējam uz aklo, tāpēc ar ļoti augstu komplikāciju risku. Pediatriem nav noslēpums, ka, uzsākot vakcinēt pret B hepatītu (to dara jau 2 stundas pēc piedzimšanas), tāds fizioloģisks process kā jaundzimušo dzelte pārsvarā ir ilgstošāks, iespējams – tieši potes dēļ. Daudzviet pasaulē bērnus dzemdību nodaļās nevakcinē.

Pediatrijā ir tāds jēdziens kā adaptācijas periods. Tas ilgst pirmās 28 dienas pēc dzemdībām. Es uzskatu, ka jaundzimušais nebūtu traucējams ar agresīvu medikamentozu iejaukšanos vismaz adaptācijas perioda laikā. Viņam jāļauj atpūsties un aprast ar savu jauno stāvokli, jo mātes puncī viss bija vienkāršāk un mierīgāk.

Pote pēc savas būtības nav tik vienkārša kā paracetamola tablete. Vakcinācijas mērķis ir izveidot antivielas pret konkrēto slimību. Vakcinējot mēs ierosinām organismā procesus, lai tas pārslimo konkrēto slimību. Jaundzimušais piedzimst ar mātes imunitāti un nevar tik ātri pielāgoties. Ir vajadzīgs laiks, lai bērns izveidotu pats savu imunitāti. Dodot poti adaptācijas perioda laikā, izmainām bērna dabiskās imunitātes veidošanās gaitu. Turklāt neviens nenosaka, cik adekvāta ir šī imunoloģiskā atbilde.

Vai tiešām jaundzimušajam ir tik liela iespēja saslimt ar B hepatītu, ka viņš steidzami jāvakcinē?

Patiesībā jau nav, jo šo infekciju var iegūt, tikai saskaroties ar inficētām asinīm.

Teorētisks risks varbūt pastāv, bet – ja mans bērns dzemdību nodaļā inficējas ar B hepatītu, tā jau ir tiesas lieta. Jo tas nozīmē, ka lietoti nesterili instrumenti, vecmāte vai ārsts bijuši infekcijas nēsātāji un, to zinot, strādājuši bez cimdiem. Ja ir pareiza medicīnas aprūpe, jaundzimušajam nav iespējams inficēties ar B hepatītu. Cita lieta, ja māte ir B hepatīta infekcijas nēsātāja.

Vai taisnība, ka bērnu infekcijas slimības trenē organisma imūnsistēmu, bērnam tas palīdz attīstīties?

Jebkura akūta, īslaicīga saslimšana dod atspērienu imūnsistēmai, tas ir solis uz priekšu bērna attīstībā. Esmu to novērojis savā praksē.

Kādas ir iespējamās vakcīnu blakusparādības?

Diemžēl mūsu sabiedrībā nav pieņemts runāt par vakcīnu blakusparādībām.

Bez lokālām, nelielām blakusparādībām, piemēram, hepatīta B potei viena no smagākajām blaknēm, kas minēta vakcīnas lietošanas instrukcijā, ir multiplā skleroze, kā arī anafalaktiskais šoks, paralīze, roku un kāju vājums, asiņošana, stipras galvassāpes. Kompleksai difterijas, stingumkrampju, garā klepus, poliomielīta vakcīnai (tā sauktajai PENTA vakcīnai) minētas tādas nevēlamas blaknes kā krampji, šokam līdzīgs stāvoklis. Tās sastāvā ir alumīnija sāļi, formaldehīds, divas antibiotikas, dzīvsudraba sāļi. Tie neveicina veselību. Tas viss liecina par to, ka vakcinācija ir nopietns lēmums.

Esmu par saprātīgu un mērķtiecīgu vakcināciju – ar katram individuāli pielāgotu vakcinācijas kursu. Atcerēsimies, ka vakcinēt drīkst tikai pilnīgi veselu bērnu, lai iegūtu adekvātu imunoloģisko atbildi. Ar pacientu vecākiem bieži vienojamies par agrīnas vakcinācijas atlikšanu, pat līdz gada vai pusotra vecumam, tā ļaujot bērnam brīvi attīstīties.

Nav noslēpums, ka farmācija ir ļoti apjomīgs bizness – ar milzīgu peļņu. Tāpēc arī farmaceitiskais mārketings ir tik agresīvs un uzbāzīgs.

Aija Krustiņa, “Praktiskais Latvietis”, 05.09.2006.

Copyright © „Praktiskais Latvietis”

Jautājumi / Atbildes

Ar prieku atbildēsim uz visiem jūs interesējošajiem jautājumiem. Lūdzu norādiet savu vārdu, e-pastu, un jautājumu vai problēmas aprakstu. Atbildi nosūtīsim uz norādīto e-pastu. Ja vēlaties saņemt atbildi nekavējoties, lūdzu sazinieties ar mums izmantojot lapas augšā norādīto kontaktinformāciju.

*

Lūdzu aprēķini! − 5 = 2