Pasargā bērnu no gripas – 02.02.2008

Latvijas Avīze: Pasargā bērnu no gripas negantībām!

Klāt gripas sezona, un atkal gripas vīrusus pārsvarā saķer bērni un pusaudži. Pati slimība nav tik bīstama kā tās radītās komplikācijas. Lai gripa noritētu bez sarežģījumiem, vajadzīga vecāku uzmanība un pareiza kopšana.

Uz jautājumiem par gripas komplikācijām atbild Rīgas Stradiņa universitātes pediatrijas katedras vadītāja profesore DACE GARDOVSKA.

– Kā izvairīties no gripas komplikācijām bērniem?

– Visbiežākās gripas komplikācijas saistītas ar bojājumiem elpošanas ceļos. Slimniekiem attīstās smagas pneimonijas, kuras var izraisīt gan pats gripas vīruss (galvenokārt slimības pirmajās dienās), gan arī dažādas baktērijas. Slimība var skart arī citus orgānus: ausis (otīts), sirds muskuli (miokardīts), smadzenes (encefalīts), muskuļus (miozīts). Ja ir augsta temperatūra, maziem bērniem var sākties arī īslaicīgi krampji. Ar gripu slimajam ir pastiprināta asinsvadu caurlaidība, tādēļ var sākties asiņošana, piemēram, no deguna. Sevišķi smagi norit hemorāģiskā pneimonija.

Ļoti liela nozīme ir bērna kopšanai gripas laikā. Uzmanīgi jāseko līdzi veselības stāvokļa pārmaiņām, jo īpaši – elpošanai, ķermeņa temperatūrai un vēdera izejai. Slimības laikā bērna apetīte var pasliktināties, tāpēc jāgādā, lai viņš uzņemtu pietiekami daudz šķidruma. Pirmajos dzīves gados ar gripu slimajam bērnam jāizdzer ne mazāk kā viens divi litri, bet skolas vecuma bērniem – līdz pat trim litriem nesaldinātas zāļu tējas vai negāzēta minerālūdens. Regulāri jākopj bērna mutes dobums, jātīra zobi, uzmanīgi, netraumējot gļotādas, jāatbrīvo deguna ejas, lai bērns varētu elpot. Tā kā bērns pastiprināti svīst, jāmaina gultas veļa, jāpārvelk pidžama vai naktskrekls. Slimnieka istabu vajag regulāri vēdināt, mitrināt tajā gaisu. Ja vecākiem šķiet, ka slimība progresē, nekavējoties jāizsauc ģimenes ārsts vai pediatrs.

Gripas komplikācijas vieglāk var rasties mazuļiem, kā arī slimīgiem bērniem ar novājinātu organismu, arī hroniskiem slimniekiem, jo vīruss slimību var saasināt. Imunitāti pret gripas

īrusu var iegūt tikai vakcinējoties.

– Kādēļ bērnam pret augstu temperatūru nedrīkst dot aspirīnu. Vai temperatūru vispār vajag mazināt?

– Bērniem, kas slimo ar gripu un vējbakām, lietojot aspirīnu, var rasties dzīvībai bīstamas komplikācijas – medikamentu provocēti aknu un smadzeņu bojājumi, kurus sauc par Reja sindromu.

Agrāk uzskatīja, ka temperatūru pazeminošas zāles bērniem jādod tad, ja ķermeņa temperatūra ir augstāka par 38,5 grādiem. Mūsdienās zāļu lietošanas nepieciešamību vairāk saista nevis ar temperatūru, bet ar bērna pašsajūtas uzlabošanu. Šim nolūkam iesaka paracetamolu (pazīstams arī ar nosaukumu eferalgāns, panadols, rapidols) vai ibuprofēnu (nurofēns u. c.), pievēršot uzmanību tam, lai tā forma (tabletes, sīrups) un deva būtu piemērota bērna vecumam. Bērniem nevajadzētu dot kombinētos medikamentus, kur vienā tabletē vai kapsulā apvienotas zāles pret temperatūru, klepu un iesnām, jo tām biežāk novēro blakus parādības.

– Vai un no kāda vecuma bērniem var dot medikamentus pret gripu un saaukstēšanos?

– Pasaulē gripas profilaksei un ārstēšanai pieaugušajiem un arī bērniem visbiežāk lieto pretvīrusu līdzekļus, kas satur aktīvās vielas amantadīnu, remantadīnu (rimantadīns), zanamiviru un oseltamiviru. Piemēram, ASV šos līdzekļus gripas profilaksei lieto bērniem jau no gada vecuma (amantadīns, rimantadīns un oseltamivirs), zanamiviru – no 5 gadu vecuma, bet ārstēšanai – amantadīnu un oseltamiviru no viena, zanamaviru – no 7, bet remantadīnu – no 13 gadu vecuma. Latvijā remantadīnu atļauts lietot arī mazākiem bērniem – jau no viena gada vecuma. Efekts sagaidāms tikai tad, ja tos lieto pirmajās 48 slimības stundās.

Lielākā daļa no šiem līdzekļiem ir recepšu medikamenti, un tas ir pareizi, jo bērnam zāles var dot tikai saskaņā ar ārsta ieteikumiem. Gripai līdzīgus simptomus izraisa arī citi vīrusi, uz kuriem šie līdzekļi neiedarbosies!

Iesaka homeopāts

Homeopātijas institūta valdes priekšsēdētājs, pediatrs homeopāts EDGARS MEDNIS: “Profilaktiski bērnam var lietot imunitāti stiprinošos homeopātiskos preparātus, taču bērniem jāizvēlas vairāk atšķaidīti (potencēti) līdzekļi, piemēram, Belladonna, Aconitum, Arnica.

Kad bērns ir saslimis, pirmajās dienās var dot arī kompleksos preparātus Gripp-Heel, Aflubin, Arnica – galvas sāpju mazināšanai, Aconitum – drudzim. Tomēr, ja četru dienu laikā temperatūra nemazinās, jāmeklē ārsta palīdzība.”

***

zināšanai

Gripas simptomi: pēkšņs sākums, paaugstināta ķermeņa temperatūra, galvassāpes, drudzis, aizlikts deguns bez iesnām, “kaulu laušanas” sajūta, sauss, sāpīgs klepus.

Gripas komplikācijas parasti parādās 4. – 5. slimības dienā.

Bērniem biežākās gripas komplikācijas ir bronhīts, bakteriāls otīts, vidusauss iekaisums.

Ļoti bīstama ir primāra gripas vīrusa izraisīta hemorāģiskā pneimonija.

Sekundāra baktēriju izraisīta pneimonija attīstās 4 – 14 dienās pēc šķietamas atveseļošanās – atsākas drudzis, kam pievienojas klepus.

Remantadīnu, kas efektīvi darbojas tikai pret A tipa gripas vīrusu, var iegādāties arī pulvera veidā. 20 mg pulvera paciņas saturu šķīdina pusglāzē silta ūdens un lieto iekšķīgi pēc ēšanas. Bērniem līdz 12 gadiem devu aprēķina, vadoties pēc svara kilogramiem, tomēr ne vairāk par 100 mg dienā.

Oseltamivira preparāti efektīvi iedarbojas gan A, gan B tipa gripas gadījumā. Bērniem tie pieejami arī sīrupa veidā.

Gripas profilaksei un arī slimības laikā ieteicams lietot C vitamīnu, kā arī augļus, kas satur šo vitamīnu – kivi, citronus, apelsīnus, mežrozīšu augļus.

Regīna Olševska, Latvijas Avīze, 02.02.2008

Copyright © Latvijas Avīze

Jautājumi / Atbildes

Ar prieku atbildēsim uz visiem jūs interesējošajiem jautājumiem. Lūdzu norādiet savu vārdu, e-pastu, un jautājumu vai problēmas aprakstu. Atbildi nosūtīsim uz norādīto e-pastu. Ja vēlaties saņemt atbildi nekavējoties, lūdzu sazinieties ar mums izmantojot lapas augšā norādīto kontaktinformāciju.

*

Lūdzu aprēķini! − 2 = 5