Ļausim bērniem dzert ūdeni! Arī stundu laikā – 10.10.2013

Ūdens ir visa pamats. Pietiekams ūdens daudzums ir viens no cilvēka dzīvības un labas veselības aspektiem, jo ūdens, gluži tāpat kā gaiss, nepieciešams dzīvības procesu uzturēšanai. Tieši tāpēc ir svarīgi bērnus jau no mazotnes radināt pie tīra ūdens lietošanas uzturā. Vairāk stāsta Āgenskalna klīnikas pediatrs un homeopāts Edgars Mednis.

 
Ja skolā nav pieejams īpaši dzeršanai paredzēts ūdens, var dzert no krāna, jo tas ir pārbaudīts un atbilst sanitārajām normām. Viennozīmīgi – labāk ir dzert šādu ūdeni nekā nekādu ūdeni vai krāsainās limonādes.

 

Atgādinām, kāpēc ūdens ir svarīgs
Ūdens ir svarīgs vairāku iemeslu pēc. Pirmkārt, tas ir labas garīgās un fiziskās veselības nodrošināšanai. Ūdeni jādzer ne tikai, lai organisms (īpaši iekšējie orgāni – aknas, nieres, gremošanas sistēma) normāli darbotos, bet arī, lai nezaudētu labu izskatu, garastāvokli un labas darbaspējas. Organisms uz ūdens trūkumu reaģē daudz krasāk kā uz citu barības vielu nepietiekamību. Ja organisma šūnām trūkst ūdens, ļoti ātri samazinās vielmaiņas aktivitāte, un cilvēks var izjust nogurumu, kļūt izklaidīgs un nemierīgs. Šī iemesla dēļ ir ļoti būtiski, lai skolēniem jebkurā laikā, arī tad, kad notiek stundas, būtu iespēja padzerties. Bērniem ir jāatgādina, ja māc nogurums vai ir grūti koncentrēties, ir jāpadzeras ūdens. Izrādās, kad cilvēks izjūt slāpes, ķermenim jau sen ir nepieciešams ūdens, tādēļ visveselīgāk ir padzerties regulāri. Tam, kādu ūdeni dzeram – no ūdensvada, akas, avota vai fasēto, nav nozīmes, ja vien tas ir kvalitatīvs un drošs.

 

 

Labs ūdens, slikts ūdens?
Ūdenim ir garša – tikai smalka un niansēta. Ūdens pēc sava sastāva mēdz būt dažāds. Latvijā daudzās vietās ūdens ir ar lielu dzelzs vai kaļķa sastāvu. Interesanti, ka dažkārt cilvēki par negaršīgu sauc tieši to ūdeni, kas izgājis cauri kādām speciālām attīrīšanas iekārtām. Dr. Mednis uzskata: “Manuprāt, ūdens lielākā vērtība ir tad, ja to lietojam tādu, kāds tas ir dabā. Un tas nenozīmē tādu, kāds tas ir piesārņots. Ne velti, padzīvojot Austrijas kalnos un lietojot tur sastopamo ūdeni, atdzīvojas gan āda, gan mati, gan nagi. Ja skolā nav pieejams īpaši dzeršanai paredzēts ūdens, var dzert no krāna, jo tas ir pārbaudīts un atbilst sanitārajām normām. Viennozīmīgi – labāk ir dzert šādu ūdeni nekā nekādu ūdeni vai krāsainās limonādes.”
Ir bijuši gadījumi, kad vecāki sūdzas – ko iesākt, bērns ūdeni nedzer nekādi, tikai saldu tēju vai veikalā iegādātu limonādi. Un te man jājautā – vai bērns pats nonāca līdz idejaiikdienā dzert krāsainu limonādi? Nē, tie ir vecāki, kuri parādījuši šādu iespēju.

 

 

Bērns nedzer ūdeni. Un viss
Ūdens dzeršana ikdienā ir paraduma jautājums. Un tā ir vecāku atbildība. Pediatrs Mednis stāsta savu pieredzi: “Lielākā daļa bērnu ļoti labprāt izvēlas ūdeni, lai padzertos, ja vien vecāki viņus nepieradina pie kāda cita padzēriena, jo bērns piedzimst bez sajūtas, ka ūdens ir negaršīgs. Diemžēl mēs, pieaugušie, pārāk daudzas lietas sabojājam, kad bērni vēl ir mazi, un tās pēc tam mainīt jau ir ļoti grūti. Otrā kļūda – prasām no bērniem kādu konkrētu uzvedību un rīcību, bet paši nerādām labo piemēru. Ir bijuši gadījumi, kad vecāki sūdzas – ko iesākt, bērns ūdeni nedzer nekādi, tikai saldu tēju vai veikalā iegādātu limonādi. Un te man jājautā – vai bērns pats nonāca līdz idejai ikdienā dzert krāsainu limonādi? Nē, tie ir vecāki, kuri parādījuši šādu iespēju.”

 

 

Cik daudz ūdens jāizdzer?
Lai saprastu, cik vidēji dienā nepieciešams uzņemt ūdeni, jāatceras pavisam vienkārša formula:
100 ml ūdens uz katru ķermeņa kilogramu līdz 10 kg.
Pēc tam + 50 ml uz katru ķermeņa kilogramu virs 10 kg.
Ja ķermeņa svars ir virs 20 kg, tad dienā patērējamais ūdens ir 1500 ml + 20 ml par katru kilogramu virs 20 kg.

 

Dažkārt vecāki taujā, ko darīt, ja bērns neizdzer aprēķināto normu. Te jāatceras mūžsenā patiesība, ka visi bērni nav vienādi. Kas vienam par maz, otram norma. Dažkārt nedzeršana ir ģenētiski pārmantota. Viens no galvenajiem kritērijiem, kā vecāki var zināt, vai bērns dienā izdzer pietiekami ūdens, ir urīna krāsa – urīnam jābūt bez spēcīgas smaržas un gaišas krāsas.

 

 

Skolēns ar ūdens pudeli somā
Vecāki stāsta, ka padzeršanās jautājums ar lielu atbildību no iestādes puses tiek organizēts bērnudārzos. Katrā grupiņā ir sarūpēts lielais koplietošanas ūdens bundulis ar individuālajām krūzītēm vai speciāla ūdens krūze, pie kuras jebkurā laikā bērns var pieiet un padzerties. Vasarā ūdens tiek ņemt līdzi pat pagalmā, kur bērni rotaļājas. Situācija mainās, kad bērns dodas uz pirmo klasi. Tur kvalitatīva ūdens pieejamības nodrošināšana ir pašu vecāku rokās. No vienas puses nav jau pārāk sarežģīti – mūsdienās somas ir aprīkotas ar īpašam kabatiņām, kur ērti var ievietot nelielu pudeli ar ūdeni. Vecākiem ir iespēja organizēt, lai klasēs ir pieejamas lielās ūdens tvertnes. Atsevišķās skolās sarežģītāka situācija ir tieši skolotājiem. Ne vienmēr skolotāji ļauj skolēniem padzerties stundu laikā, uzskatot, ka šai nodarbei ir paredzēti starpbrīži. Jācer, ka ar laiku ūdens pieejamības nepieciešamības jautājumā valdīs pilnīga vienprātība skolotāju un vecāku starpā.

 

 

Interesanti fakti par ūdeni
* Ūdens uz zemes sastopams trīs dažādos stāvokļos – cietā, šķidrā un gāzveida.
* Ūdens sasalst pie 0 grādiem pēc Celsija, savukārt iztvaiko 100 grādu temperatūrā.
* Ūdens ir visplašāk sastopamā viela uz zemes -80% zemes virsmas klāj ūdens.
* 97% uz zemes atrodamā ūdens ir okeānu un jūru ūdens, bet 3% saldūdens, un tikai 1% uz zemes atrodamā ūdens ir piemērots dzeršanai.
* Pieaugušajam vīrietim ūdens sastāda 66% ķermeņa masas, sievietēm – līdz 50%. Ūdens ir katra cilvēka organisma šūnas sastāvā, gan muskuļos, gan ādā, gan iekšējos orgānos.
* Cilvēks bez pārtikas var izdzīvot apmēram mēnesi, savukārt bez ūdens – tikai aptuveni piecas dienas.

 

Raksta tapšanā izmantota Veselības inspekcijas sniegtā informācija.

Raksta publicēšanu atbalsta minerālūdeņi “Sigulda” un “Turaida”
Minerālūdens ir lielisks palīgs veselības uzlabošanā. Un šāds dabīgs brīnums tiek iegūts arī tepat Latvijā.
Ieteicams veselības uzlabošanai.
Latvijas Diētas ārstu asociācijas priekšsēdētājs Andris Brēmanis uzsver, ka minerālūdens “Sigulda” izmantojams gremošanas orgānu slimību, piemēram, gastrīta ar pazeminātu sālsskābes sekrēciju, žults pūšļa diskinēzijas ārstēšanā. Derīgs šķidruma atjaunošanai organismā pēc smagas fiziskas slodzes, kā arī caurejas un vemšanas izraisītas dehidratācijas koriģēšanai.
Arī negāzētais minerālūdens “Turaida Zegevold” vērtējams kā veselīgs produkts, kas lietojams ikdienas uzturā bez ierobežojumiem gan pieaugušajiem, gan bērniem.

 

Audra Šauere, mammamuntetiem.lv, 10.10.2013

Copyright © URL: http://www.mammamuntetiem.lv/articles/26088/lausim-berniem-dzert-udeni-ari-stundu-laika/

Jautājumi / Atbildes

Ar prieku atbildēsim uz visiem jūs interesējošajiem jautājumiem. Lūdzu norādiet savu vārdu, e-pastu, un jautājumu vai problēmas aprakstu. Atbildi nosūtīsim uz norādīto e-pastu. Ja vēlaties saņemt atbildi nekavējoties, lūdzu sazinieties ar mums izmantojot lapas augšā norādīto kontaktinformāciju.

*

Lūdzu aprēķini! 93 − = 91