Labākais termometrs ģimenei – 25.04.2009

Latvijas Avīze: Labākais termometrs visai ģimenei

Aprīlī dzīvsudraba termometru vietā aptiekas piedāvā digitālos vai infrasarkanos ķermeņa temperatūras noteicējus. Vai tie ir precīzi?

Daudzus vecākus sarūgtināja ierastā aptieku sortimenta – stikla termometru – aizstāšana ar modernākiem, drošākiem, bet arī dārgākiem mēraparātiem. Turklāt mērot ar ierasto paņēmienu – sildot padusē dzīvsudraba stabiņu, temperatūra ir vistuvāk īstenībai. Ģimenes ārsti un pediatri gan mierina, ka arī digitālo termometru mērījumi ir pietiekami precīzi.

Zelta standarts – 36,6

“Šobrīd ar termometriem ir tāda pati situācija kā ar digitālajiem asinsspiediena mērītājiem. Kad tos ieviesa, cilvēki bija ļoti neapmierināti, teica, ka aparāti esot pārāk sarežģīti un neesot precīzi, jo, izmērot spiedienu vairākas reizes pēc kārtas, var iegūt atšķirīgu rezultātu. Svārstības ietekmē fizioloģiskas norises organismā un dažādi blakus faktori – trokšņi, kustības, stress. Tikpat “cimperlīga” lieta ir arī ķermeņa temperatūras mērīšana,” skaidro Homeopātijas institūta vadītājs pediatrs Edgars Mednis. Pieaugušajiem, tāpat kā bērniem, ķermeņa temperatūra var atšķirties pat par pusgrādu atkarībā no tā, kad un kurā vietā – padusē, mutē, ausī vai taisnajā zarnā – tā tiek mērīta. Ļoti emocionāliem cilvēkiem, it īpaši bērniem, ārsta kabinetā mērīta temperatūra būs augstāka, bet mājas apstākļos – zemāka, jo to iespaido satraukums.

Lai gan visbiežāk cilvēki ķermeņa temperatūru vēlas zināt ar precizitāti līdz pat grāda desmitdaļai, it īpaši, ja saslimušais ir bērns, pieredzējušais bērnu ārsts norāda, ka no medicīniskā viedokļa svarīgi noteikt, vai pacienta temperatūra ir normāla, subfebrila (robežās no 37 līdz 37,9 grādiem) vai febrila (no 38 līdz 39 grādiem un vairāk). “Ārstam daudz svarīgāk zināt slimības simptomus. Tam, vai termometrs rāda 37,3 vai 37,5 grādus, nav nekādas nozīmes,” teic pediatrs. “Savukārt augsta temperatūra liecina, ka mazuļa organisms ir veselīgs, dzīvīgs un spējīgs cīnīties ar slimību.”

Uzskata, ka normāla ķermeņa temperatūra ir ap 36,6 grādiem. Maziem bērniem tā var būt nedaudz augstāka 37 – 37,2 grādi. Taču mēdz būt arī individuālā ķermeņa temperatūra, kas var būt raksturīga vairākiem vienas ģimenes locekļiem.

Neuzticas ātriem mērījumiem

Pediatrs Edgars Mednis savā ārsta praksē izmanto infrasarkano staru termometru. Sekundes laikā ar to tiek iegūts ļoti precīzs mērījums, lieki nesatraucot mazos pacientus. Mērījumu veic ausī, nosakot ķermeņa temperatūru bungādiņā.

“Infrasarkanie termometri ir samērā dārgi, tādēļ ir vairāk piemēroti profesionāļiem, nevis ģimenei ikdienas lietošanai. Mājās ērtāk lietojami lētākie un pietiekami precīzie digitālie termometri,” domā ārsts. Taču, ja ģimene vēlas un var to atļauties, infrasarkanos auss un pieres termometrus aptiekās var iegādāties, sākot no 20 latiem.

Elektroniskie jeb digitālie termometri aptiekās maksā, sākot no pieciem latiem. Tie ir izgatavoti no plastmasas un aprīkoti ar temperatūras sensoru un displeju, uz kura redzams rezultāts. Šie termometri atšķiras ar temperatūras mērīšanas ilgumu, piemēram, desmit vai 60 sekundes, kā arī ar dažādām ekstrām – skaņu signāliem, melodijām, gaismām, iepriekšējo mērījumu rezultātu saglabāšanu u. c. Pediatrs gan pamanījis, ka dažādas melodijas un signāli temperatūras mērīšanas laikā bērnus vairāk satrauc nekā nomierina.

“Priekšroku dodu digitālajiem termometriem, kas temperatūru izmēra minūtes laikā, jo īsie mērījumi ir ļoti aptuveni,” pārliecinājies ārsts.

Tā kā visprecīzāk temperatūru var izmērīt mutē, ģimenēm ar maziem bērniem labāk izvēlēties digitālos termometrus ar lokanu galu, kas nevar traumēt mazuļa mutes gļotādu, bet zīdainīšiem – knupīšveida digitālos termometrus.

Pieres teststrēmeles (maksā ap diviem latiem) var izmantot, lai noteiktu, vai cilvēkam ir vai nav paaugstināta temperatūra, piemēram, ceļojuma laikā.

***

ZINĀŠANAI!

Pareizi būtu mērīt temperatūru mutē. To dara tā: paceļ mēli uz augšu, vienā no mēles kabatām, ko atdala mēles saite, jāieliek digitālā termometra gals ar sensoru, bet pēc tam mēle jānolaiž uz leju un jāgaida mērījuma beigu signāls.

Par izcilu precizitātes līmeni uzskata mērījumu, kas atšķiras par grāda desmitdaļu. Piemēram, Vācijā patērētāju biedrības veiktajā pētījumā izvērtēja 16 dažādu veidu un ražotāju termometrus. To precizitāte svārstījās robežās no 0,1 līdz 0,5 grādiem pēc Celsija. Dzīvsudraba vai ar analogu vielu pildītiem termometriem tā bija ļoti augsta 0,1 – 0,2, visneprecīzākās bija pieres teststrēmeles.

***

REDAKCIJAS EKSPERIMENTS

Kopā ar pediatru Edgaru Medni mērām ķermeņa temperatūru sešus gadus vecajai Martai Pūķei, kas ir pilnīgi vesela un jūtas ļoti labi. Eksperimenta gaitu fiksē fotogrāfs. Pirmo izmēģinām infrasarkano staru termometru, kas nosaka temperatūru auss bungādiņā. Mērījums ilgst sekundi, rezultāts

– 36,3 grādi.

Otrais mērījums notiek ar digitālo termometru. Marta uz 60 sekundēm zem mēles novieto termometra galu. Atskan signāls un uz displeja parādās rezultāts – 37 grādi. Meitenes māmiņa Jana sāk nervozēt.

Trešais mērījums ar pieres teststrēmeli. Pirms tam ārsts pārbauda meitenes pieri, lai tā nebūtu sasvīdusi, jo instrukcijā teikts, ka ar šo metodi temperatūru var noteikt tikai uz sausas ādas. Pēc apmēram 20 sekundēm visa iedaļa “36”, kas līdz šim bija melna, iekrāsojas gaiši zaļa. Tas nozīmē, ka ķermeņa temperatūra ir robežās no 36 līdz 37 grādiem (tuvāk gan 37 grādu iedaļai).

Atlicis pēdējais mērījums ar dzīvsudraba termometru padusē. Lai tas būtu pareizs, termometrs būs jātur piecas minūtes. Marta apzinīgi pozē fotogrāfam. Kad termometru izņem no paduses, dzīvsudraba stabiņš uzkāpis līdz 37,4 grādu iedaļai. “Marta ir ļoti emocionāla meitene. Domāju, ka mērījumu ietekmē fotogrāfa klātbūtne,” smaida bērnu ārsts. Tā arī ir. Kontrolmērījums, ko Martas mamma pēc stundas ar to pašu termometru veic mājās, apliecina – meitenes temperatūra ir 36,4 grādi.

Regīna Olševska, Latvijas Avīze, 25.04.2009

Copyright © Latvijas Avīze

Jautājumi / Atbildes

Ar prieku atbildēsim uz visiem jūs interesējošajiem jautājumiem. Lūdzu norādiet savu vārdu, e-pastu, un jautājumu vai problēmas aprakstu. Atbildi nosūtīsim uz norādīto e-pastu. Ja vēlaties saņemt atbildi nekavējoties, lūdzu sazinieties ar mums izmantojot lapas augšā norādīto kontaktinformāciju.

*

Lūdzu aprēķini! 2 + 4 =