Neatkarīgā Rīta Avīze Latvijai: Kā uzveikt gripu
Kā sevi pasargāt no gripas, ja neesi vakcinējies, un kā rīkoties, kad jau parādās pirmie simptomi, stāsta ģimenes ārste Vizma Vecvērdiņa, fitoterapeits Artūrs Tereško un homeopāts Edgars Mednis.
Ēst svaigus dārzeņus
1. “Gripas profilakse ne ar ko neatšķiras no citu vīrusu profilakses, tas ir aktīvs, veselīgs dzīvesveids un veselīgs uzturs,” saka homeopāts Edgars Mednis. Tagad, kad plosās vīrusi, ir īstais laiks, lai vēlreiz paskatītos, ko ēdam. Uzturā jāiekļauj pēc iespējas vairāk svaigu dārzeņu un augļu, jo tajos ir vajadzīgie vitamīni, kas stiprina imunitāti. Jāatceras, ka vitamīni tabletēs nedarbojas tik efektīvi kā tie, ko uzņemam ar “zaļajiem” produktiem.
Papildus C vitamīnu
2.Īpaši organisma imūno sistēmu stiprina C vitamīns, tas aizsargā no saslimšanām ar lipīgām slimībām. Bagātīgs C vitamīna avots ir dzērvenes. Tās satur arī benzoskābi, kas iznīcina organismā nonākušās baktērijas un neļauj saslimt. Vislabāk dzērvenes ēst bez medus un cukura. To labās īpašības efektīvāk iedarbojas tīrā veidā bez saldināšanas, jo dzērvenēs ir vielas, kas cukura klātbūtnē paliek neitrālas. Vēl viens brīnumlīdzeklis gripas laikā ir mežrozītes. “Mežrozīšu augļus ieliek termosā, aplej ar karstu, nevis verdošu ūdeni un atstāj uz nakti ievilkties. Otrā rītā visai ģimenei pie brokastīm salej šādu te veselīgu mežrozīšu izvilkumu,” ieteic fitoterapeits Artūrs Tereško.
Košļāt propolisu
3.Gripas laikā Artūrs Tereško iesaka košļāt propolisu, kam piemīt spēcīga pretmikrobu, pretvīrusu un pretsāpju iedarbība. “No rīta pēc brokastīm ieliek mutē vienu tējkaroti propolisa graudiņu un tos gremo kā košļājamo gumiju. Propoliss slikti šķīst ūdenī un siekalās, bet pamazām tas sadalās, un, kad no masas pāri paliek irdens vasks, to var spļaut laukā.” Gan profilaktiski, gan ārstēšanās laikā cīnīties ar vīrusiem palīdz arī propolisa tinktūra, ko pa 20 pilieniem pievieno tējai un dzer divas reizes dienā.
Veikt inhalācijas
4.Tiklīdz parādās pirmie gripas simptomi, arī ārstēšanu var uzsākt ar propolisu, ja tas nav lietots iepriekš profilaktiski. Fitoterapeits iesaka arī veikt inhalācijas ar ķiploku – sarīvēt to un elpot. Inhalācijas var veikt arī ar ēteriskajām eļļām – eikalipta, rozmarīna un lavandas eļļu. Tajās ir fitoncīdi, tāpat kā ķiplokos un sīpolos.
Daudz jādzer
5.Homeopāts Edgars Mednis atgādina, ka ārstēšanās galvenais noteikums ir dzert daudz šķidruma, kas jādara jau pie pirmajiem slimības simptomiem. “Gripa ir toksisks vīruss, tāpēc tas rada nepatīkamu kaulu laušanas sajūtu, muskuļu sāpes, un šie toksīni ir jāvada ārā. To var izdarīt urinējot,” norāda homeopāts. Pieaugušajiem dienā jāizdzer virs trīs litriem, bet bērniem atkarībā no vecuma – 0,7 līdz 1,5 litriem šķidruma. Fitoterapeits Artūrs Tereško augstas temperatūras gadījumā iesaka dzert liepziedu un vīgriežu tējas, kā arī kārklu mizu novārījumu.
Pārciest temperatūru
6.Gripas viens no pirmajiem simptomiem ir paaugstināta temperatūra. Ja temperatūru ir fiziski grūti izturēt, ārste Vizma Vecvērdiņa iesaka dzert paraceptamolu, taču vislabāk censties to pārciest, jo augstā temperatūra ir organisma aizsargmehānisms, ar kuru tas cīnās pret vīrusiem. Ja tiek lietoti temperatūras mazinoši līdzekļi, tas var organismam atņemt spējas pašam cīnīties pret slimību, un līdz ar to tā var ieilgt. Ģimenes ārste norāda – ir maldīgs priekšstats, ka temperatūras gadījumā vajag ietīties vairākās segās un izsviedrēties. Ķermenim ir vieglāk, ja tas savu karstumu daļēji atdod apkārtējai videi, bet, ja virsū ir sega, ir grūtāk elpot.
Ķīmiskie medikamenti
7.”Šogad plosās tas pats A gripas tipa H1N1 apakštipa vīruss, kas pagājušajā ziemā, un ir pierādīts, ka pret to palīdz divi medikamenti – Tamiflu un Relenza. Ja ir saslimšana ar gripu, tad kādu no šiem preparātiem būtiski saņemt pirmajās 48 stundās, vēlāk uzsāktā terapijā medikamenti neiedarbosies tik efektīvi,” stāsta ģimenes ārste Vizma Vecvērdiņa. “Ja ģimenē ir slimnieks, tad pārējie profilaksei arī lieto vienu no šiem medikamentiem, tikai citādās devās. Tamiflu lieto septiņas dienas pa vienai tabletei vienu reizi dienā, bet Relenzu – pieaugušajiem un bērniem, kas vecāki par pieciem gadiem, viena mēneša garumā dod divu miligramu inhalācijas vienu reizi dienā.” Homeopātiskie preparāti 8.Viena homeopātiskā medikamenta, kas cīnītos pret vīrusu nav, taču ir preparāti, kas ļauj daudz vieglāk pārciest slimību. Pret kaulu laušanas sajūtām un muskuļu sāpēm ļoti labs līdzeklis ir Arnica 6. Pret sāpēm un klepu, kas piemīt gripas vīrusam, var palīdzēt Bryonia 6 graudiņi. Ja cilvēks pie augstas temperatūras nesvīst, bet deg kā ugunīs, izsviedrēties palīdzēs homeopātiskais preparāts Aconitum 6. Homeopāts Edgars Mednis norāda: “Šie ir zemas potences preparāti, kas palīdzēs gripas gadījumā, bet, ja nepalīdz, tad tie organismam vismaz nenodarīs nekādu ļaunumu, pretēji augstas potences homeopātiskajiem preparātiem, piemēram, Oscilococinum. To nevajag lietot profilaktiski, pat saslimšanas gadījumā tas jālieto ļoti uzmanīgi.” Bez antibiotikām 9.Ja slimība ilgst vairāk nekā piecas dienas, tad, visticamāk, gripai ir pievienojusies bakteriāla infekcija, kad būs nepieciešami antibiotiķi. “Taču antibiotiķi nav efektīvi pret vīrusiem, tāpēc pret gripas vīrusu tie necīnās un saslimšanas gadījumā nevajag tūlīt lietot antibiotikas,” brīdina ģimenes ārste.
*** DER ZINĀT!
Gripa sākas akūti. Pirmie simptomi – drebuļi un paaugstināta temperatūra. Simptomātika pieaug ar katru stundu – parādās sāpes muskuļos, acu dobumos. Gripai raksturīga īpatnēja sajūta kaklā – tas sāk kņudēt un niezēt, parādās sauss un mokošs klepus – Gripas vīrusam nav raksturīgas iesnas. Ja ir iesnas, tad tā nav gripa – Tiklīdz parādās pirmie gripas simptomi, neaizmirsti pazvanīt savam ģimenes ārstam, lai konsultētos par sev piemērotāko ārstēšanu – Gripas laikā jāievēro mājas režīms, lai neinficētu citus cilvēkus – Gripas laikā jācenšas pēc iespējas vairāk vēdināt telpas, izvairīties no publisku pasākumu apmeklējumiem un no pastaigām pa lielveikaliem
Guna Puisāne, “Neatkarīgā Rīta Avīze Latvijai”, 25.01.2011
Copyright © LETA
Jautājumi / Atbildes