Homeopātija-dzīvības spēka modinātāja – 07.11.2006

Neatkarīgā Rīta Avīze Latvijai (Māja): Homeopātija – dzīvības spēka modinātāja

Homeopātija kļūst populārāka ārstniecības metode ne tikai pasaulē, bet arī Latvijā. Par to liecina arī tas, ka vasaras nogalē darbību uzsācis Homeopātijas institūts.

“Vēlējāmies izveidot vienotu homeopātisku iestādi, jo pirms tam homeopātisks novirziens bija izplatīts dažādās privātpraksēs, to vajadzēja apvienot. Mūsu mērķis ir organizēt konsilijus, pilnveidot pacientu ārstēšanu un veikt homeopātu apmācīšanu, kā arī izglītot esošos un potenciālos pacientus par šo ārstēšanas metodi,” stāsta Homeopātijas institūta valdes priekšsēdētājs Edgars Mednis. Paredzams, ka Homeopātijas institūtā darbību uzsāks arī ginekologs un imunologs.

Ķimizācija ir nogurdinājusi

Viņš spriež, ka cilvēki ir noguruši no ķimizācijas, tāpēc homeopātiskos līdzekļus sāk izmantot plašāk. E. Mednis, studējot medicīnu pēdējā kursā, kad vienlaikus arī strādājis, saslimis ar homeopātiju. Tad viņš sapratis, ka homeopātijai ir ko piedāvāt hronisku slimību gadījumos un var gūt labus rezultātus.

Ārstējot vienu orgānu ar homeopātiskiem preparātiem, nav jābaidās, ka tiks bojāts cits orgāns, piemēram, aknas, zarnu trakts, nieres vai kuņģis. Homeopātiskie līdzekļi dažādu kaišu, piemēram, galvassāpju, paaugstināta asinsspiediena, gadījumā pamodina dzīvības spēku, kas slēpjas cilvēka organismā. E. Mednis to tēlaini izskaidro ar ainu no reklāmas – ziloņmātes mazulis nespēj pārvarēt augstumu, tāpēc māte to ar snuķi pastumj pa pakāpienu uz augšu. Tāds ir arī homeopātijas princips – organisms pats visu spēj, saslimšanas gadījumā kļūst aktīvs. “Iedodot cilvēkam homeopātisko preparātu, mēs tikai sapurinām organismu. Bieži vien organisms pats visu sakārto, kas tam ir nepieciešams,” uzsver institūta direktors.

Niecīga zāļu deva

Homeopātijas pamatprincips – ārstē līdzīgu ar līdzīgu. Otrs svarīgs princips – cilvēku ārstē ar mazām zāļu devām. Ārstēšanā tiek izmantoti atšķaidījumi, kuros ķīmisko sastāvdaļu molekulu bieži vien vairs nav. No augu, dzīvnieku, minerālu un citām izcelsmes vielām pagatavo bāzes šķīdumu, ko pēc tam atšķaida proporcijās 1:10 vai 1:100 un gatavo preparātus. Atšķaidot un potencējot vielu daudz reižu (reižu skaits atkarīgs no iegūstamās zāļu līdzekļa potences), no sākotnējās ārstnieciskās vielas daudz nekas pāri nepaliek.

Bez blakus parādībām

Tāpēc homeopātiskajiem preparātiem nenovēro blakus parādības. Ar tiem var droši ārstēt gan jaundzimušos, gan vecāka gadagājuma cilvēkus un topošās māmiņas.

“Tomēr, nozīmējot pacientam homeopātisku preparātu, ne vienmēr viss ir vienkārši. Pacientam var būt slimības paasinājums. Piemēram, pacientam, kas slimo ar bronhiālo astmu un ilgstoši lieto dažādus ģimenes ārsta izrakstītus aerosolus, sākot lietot homeopātiskos līdzekļus, var būt astmas lēkme. Taču svarīgi ir nenobīties no paasinājuma, kas var pāriet pats no sevis. Vajadzības gadījumā nepieciešams sazināties ar savu homeopātu, kurš arī ieteiks, ko darīt konkrētajā gadījumā.” Tas, ka notiek paasinājums, nozīmē to, ka pacients ir jutīgs pret attiecīgo medikamentu.

Homeopātiskie līdzekļi ir pieejami tablešu, graudiņu un šķīdumu veidā. Ērtāki lietošanā un tāpēc arī populārāki ir graudiņi.

Homeopātiskie līdzekļi nav dārgāki par klasiskajiem, bieži pat lētāki, mīnuss – to iegādi neapmaksā valsts. n

**

EKSPERTA VIEDOKLIS

Homeopātiskie līdzekļi – arī profilaksei

Edgars MEDNIS, Homeopātijas institūta valdes priekšsēdētājs

Homeopātiskos līdzekļus tāpat kā klasiskos (allopātiskos) bieži lieto slimību profilaksei. Protams, veselības pamatā ir veselīgs dzīvesveids, fiziskas aktivitātes un sabalansēts uzturs. Patlaban par modes lietu kļuvis jautājums par imunitāti. Citreiz pacienti jautā – tagad nāk rudens, ko vajadzētu darīt, lai nostiprinātu imunitāti. Bet kurš tad ir teicis, ka konkrētā pacienta imunitāte ir zema? Kāpēc cilvēki to pieņem kā aksiomu? Bērni, kas apmeklē bērnudārzu, nereti daudz slimo, un tāpēc ārsti iesaka lietot imūnsistēmu nostiprinošus medikamentus, taču patiesībā šajā gadījumā imunitāte bieži vien ir sekundāra, primārais ir pavisam kas cits.

Pie homeopāta visbiežāk vēršas divu kategoriju pacienti – tie, kas rūpējas par savu un bērnu veselību un kas vēlas lietot dabīgus, neķīmiskus un līdz ar to arī nekaitīgus preparātus, kā arī hroniski slimnieki, kas, apmeklējuši dažādus ārstus un klīnikas, nav apmierināti ar sasniegto. Viņi meklē citu risinājumu un finālā nonāk pie homeopātiem. Mēs varam palīdzēt visu slimību gadījumos, taču vai tās visas varam pilnībā izārstēt? Daudz kas ir atkarīgs no slimības, tās formas un tā, cik ielaista ir slimība.

***

DER ZINĀT

* Vārds homeopātija ir grieķu izcelsmes saliktenis, kas radies no vārdiem homoios (līdzīgs) un pathos (ciešanas).

* Homeopātijas pamatlicējs ir vācu ārsts un farmaceits Kristians Frīdrihs Semjuels Hānemans (1755-1843), kurš šo ārstēšanas metodi no jauna atklāja 18. gadsimta beigās. Viņa idejas strauji izplatījās Eiropā, Āzijā un Amerikā. Tās attīstījušās trīs dažādos virzienos: klasiskajā, klīniskajā un kompleksajā homeopātijā.

* Līdz 18. gadsimtam lietoja koncentrētus medikamentus, bet ārsts K. Hānemans sāka izmantot atšķaidītus medikamentus. Viņš atklāja, ka iedarbīgākie bija visvairāk atšķaidītie zāļu līdzekļi un nevēlamās blakusparādības – mazākas. Tā viņš pamazām attīstīja savu vielu atšķaidīšanas metodi, ko nosauca par potencēšanu jeb dinamizēšanu.

* Latvijā homeopātijas rašanās saistīta ar 1833. gadu, kad tika atvērta homeopātiskā aptieka.

Ina Zelča Neatkarīgā Rīta Avīze Latvijai (Māja), 07.11.2006

Copyright © LETA

Jautājumi / Atbildes

Ar prieku atbildēsim uz visiem jūs interesējošajiem jautājumiem. Lūdzu norādiet savu vārdu, e-pastu, un jautājumu vai problēmas aprakstu. Atbildi nosūtīsim uz norādīto e-pastu. Ja vēlaties saņemt atbildi nekavējoties, lūdzu sazinieties ar mums izmantojot lapas augšā norādīto kontaktinformāciju.

*

Lūdzu aprēķini! 41 + = 47