Homeopātija-brīnumzālītes? – 29.08.2006

Latvijas Vēstnesis Plus: Brīnumzālītes vai tomēr nē?

Homeopātija brīnumus nesola, tā panāk, ka organisms pats mēģina uzveikt slimību

Ja jūs tikai interesē par katru cenu ātrāk tikt uz veselām kājām, jo jāsteidzas uz darbu un ir vienalga, kāda pašsajūta būs jau pēc nedēļas, tad, protams, jāķeras pie aspirīna, tailenola un citiem “apēd – un vesels” līdzekļiem. Tiem, kas vēlēsies panākt, lai organisms pats uzveic organismā iekļuvušās baktērijas, ieteicams izvēlēties homeopātiskos līdzekļus.

Homeopātija ir medicīnas nozare, kas ārstēšanā izmanto dabīgas vielas un rūpējas par organisma aizsargspēju paaugstināšanu, kā arī par attīrīšanu no ķīmiskiem piesārņojumiem. Pieaugot vides un organisma piesārņojumam, strauji palielinās homeopātijas vērtība. “Pēdējā gada laikā cilvēki arvien vairāk izvēlas homeopātiskos līdzekļus. Cilvēki ir saķīmiskoti un no tā noguruši,” atzīst Homeopātijas institūta valdes priekšsēdētājs, pediatrs un homeopāts Edgars Mednis.

Kad jāķeras pie ķīmiskajām zālēm?

Homeopātijas atbalstītāji atzīst, ka ķīmiskajām zālēm ir sava vieta – klīnikā, stacionārā – un ir sava reize tās lietot smagu infekcijas slimību gadījumā, arī tad, ja galēji novājināts organisms. Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas valdes locekle, ģimenes ārste Ilze Barone norāda, ka pret homeopātiskām zālēm izturas pozitīvi, viņasprāt, homeopātiskās zāles der, ja ir psihosomatiskās saslimšanas – sāpes bez orgānu bojājumiem, kā arī tad, ja ir ilgstošas saslimšanas un jaušams imūnsistēmas aizsargspēju trūkums. Tomēr ir slimības, piemēram, cukura diabēts, onkoloģiskās saslimšanas, nopietnas sirds slimības, arī paaugstināts asinspiediens, kad homeopātiskās zāles lietot nedrīkst.

Arī E.Mednis piekrīt, ka ārsts, redzot, ka stāvoklis ir nopietns un nepieciešama tūlītēja palīdzība, ko ar homeopātiskiem līdzekļiem nevarēs panākt, nozīmēs klasisko medicīnu, kas cilvēkam neskādē.

Svarīgs arī ārējais izskats

Ir kāda kļūda. Slimību gadījumā mēs cits citam piedāvājam gandrīz vai vienu recepti. Ārsti uzsver, ka nevar dzert visu pēc kārtas, ko kāda tante ieteikusi. Izrādās, homeopāts, izvēloties medikamentus, vērā ņems pacienta fizisko uzbūvi, viņa raksturu, pat matu un acu krāsu.

“Ja cilvēkam ir plaušu slimība, tad homeopāts vērtē ne tikai plaušas, bet arī galvu, vēderu, paradumus, ādas tipu un pat matu krāsu, ēšanas un gulēšanas paradumus,” teic E.Mednis.

Viens līdzeklis vairāk derēs tumšmatainam cilvēkam, cits – gaišmatainam. Cits labāk darbosies laikā no pulksten 18 līdz 22. Homeopātijā pirmais princips ir, ka jāārstē līdzīgi. Ja slimības uzliesmojumu novēro vakarstundās, tad jāiesaka zāles, kuru aktīvā darbība ir tieši vakara stundās.

Homeopātiskajās aptiekās var iegādāties arī kompleksos zāļu preparātus. Tajos apkopoti zāļu līdzekļi konkrētajai slimībai, kas derētu dažādu tipu pacientiem. Ja zāļu lietošanas laikā veselības stāvoklis neuzlabojas, jākonsultējas ar ārstu.

Piemērots īpaši saudzējamajiem

Grūtniecības jaunā papildu slodze var izraisīt hronisku slimību paasinājumus un jaunu simptomu parādīšanos. Vairums ķīmisko preparātu iziet cauri placentas barjerai un apdraud augli. Šajā gadījumā vislabāk noder homeopātiskie preparāti, kuri nenodarīs pāri ne grūtniecei, ne auglim.

Ne vienreiz vien nākas redzēt, kā ārsts ar vieglu roku nozīmē bērnam antibiotikas klepus vai kakla sāpju gadījumā. Organisma aizsargsistēmas var izveidoties, tikai iepazīstot ienaidnieku – tātad pašam cīnoties ar infekciju un kaitīgajiem apstākļiem. Ja lietotas antibiotikas, nākamajā reizē, sastopoties ar infekciju, būs jāslimo atkal. E.Mednis saka, kazīdaiņa vecumā biežāk grūtības sagādā gremošanas traucējumi, vieglas elpošanas ceļu infekcijas slimības un nakts nemiers. Visas šīs slimības bērna organisms var uzvarēt ar homeopātisko ārstniecības līdzekļu palīdzību, un tā netiks traucēta organisma attīstība. Homeopātiskās zāles droši var lietot ar krūti barojošas māmiņas, alerģiski slimnieki.

Un ja ir gripa?

Diemžēl homeopātiskie līdzekļi ne vienmēr efektīvi un ātri palīdz tad, ja ir nopietna saslimšana, piemēram, gripa. Gripas vīrusa darbību, kad jau tas ir organismā, homeopātiskās zāles gandrīz nevar ietekmēt. Protams, lietojot tās kombinācijā ar vitamīniem un tējām, var panākt uzlabošanos, bet tā nebūs tik pārliecinoša un nepasargās no komplikāciju rašanās kā, piemēram, laikus uzsākot lietot speciālos gripas ārstēšanai paredzētos medikamentus.

Bez blakusparādībām

E.Mednis skaidro, ka homeopātiskiem līdzekļiem nav blakusparādību. Ļaunākajā gadījumā var nepalīdzēt, bet veselībai noteikti nenodarīs ļaunumu, viņš teic. Latvijā nav veikti pētījumi par nāves gadījumiem no zāļu pārdozēšanas, taču ASV secināts, ka 25 procenti reģistrēto miršanas gadījumu saistīti ar zāļu pārdozēšanu, nepareizu lietošanu vai blaknēm.

Protams, arī homeopātiskais līdzeklis, kā jebkurš medikaments, ir jālieto saskaņā ar ārsta rekomendācijām. “Ir zemu potenciētie un augsti potenciētie homeopātiskie līdzekļi. Augsti potenciētos homeopātiskos līdzekļus aptiekā bez receptes nemaz nevar iegādāties. Tie atšķiras ar atšķaidījumu. Jo vairāk atšķaidīts, jo iedarbība ir spēcīgāka, tādēļ bez receptes šos medikamentus nepārdod, lai nenotiktu pārdozēšana,” skaidro ārsts.

Par un pret homeopātiju

+ Atšķirībā no ķīmiski sintezētām zālēm homeopātiskās nerada blaknes. Tās neatstāj negatīvu iespaidu uz aknām, nierēm, imūnsistēmu un citiem orgāniem.

+ Homeopātiskajai ārstēšanai nav nekādu ierobežojumu.

+ Šī metode ārstē visdažādāko slimību un vecumu pacientus, neizslēdzot tradicionālo ārstēšanas metožu piesaistīšanu.

– Ir reizes, kad homeopātiskās zāles nelīdz. Cilvēks ir tik slims, ka viņam, piemēram, jālieto antibiotikas.

– Ja ir vēlēšanās slimības simptomus nomākt ātri, jālieto ķīmiskās zāles. Homeopātiskajām ir lēnāka iedarbība.

– Ir slimības, piemēram, cukura diabēts, onkoloģiskās saslimšanas, nopietnas sirds slimības, arī paaugstināts asinspiediens, kad homeopātiskās zāles lietot nedrīkst.

Der zināt

* Homeopātiskie līdzekļi tiek gatavoti no augiem, minerāliem, dzīvnieku izcelsmes produktiem.

* Homeopātija ir visefektīvākā bērniem, kas bieži slimo, cilvēkiem, kam ir veģetatīvās neirozes, alerģijas, ādas slimības, angīna, psihosomatiskās kaites, akūti otīti, sinusīti, bronhīti un daudzas citas.

* Homeopātija var būt arī papildu metode, ārstējot atkarības – narkomāniju, datoratkarību, alkoholismu.

* Homeopātiskās zāles netiek iekļautas kompensējamo zāļu sarakstā.

* Lai zāļu iedarbība būtu labāka, homeopāti iesaka ierobežot kafijas, tējas un šokolādes lietošanu.

* Arī homeopātiskais līdzeklis, kā jebkurš medikaments, ir jālieto saskaņā ar ārsta rekomendācijām.

Avots: Homeopātijas institūts

Aija Greiema, Latvijas Vēstnesis Plus, 29.08.2006

Copyright © LETA

Jautājumi / Atbildes

Ar prieku atbildēsim uz visiem jūs interesējošajiem jautājumiem. Lūdzu norādiet savu vārdu, e-pastu, un jautājumu vai problēmas aprakstu. Atbildi nosūtīsim uz norādīto e-pastu. Ja vēlaties saņemt atbildi nekavējoties, lūdzu sazinieties ar mums izmantojot lapas augšā norādīto kontaktinformāciju.

*

Lūdzu aprēķini! 2 + 2 =