Neatkarīgā Rīta Avīze Latvijai: Zāļu un ziedu ella ķermenim
Vasaras sezonā pieejamos augus var izmantot ne vien tādēļ, lai sagatavotu tējas krājumus ziemai, bet arī lai pagatavotu dažādas kosmētiskās un aromātiskās eļļas, kas ir lielisks līdzeklis gan veselības uzlabošanai, gan prāta nomierināšanai.
Jāievēro proporcijas
Dabiskas kosmētikas izgatavošanai nepieciešams gan īpašs tehnisks aprīkojums, gan zināšanas, tādēļ šādu produktu pagatavošana mājas apstākļos ir diezgan ierobežota, sarunā ar Neatkarīgo uzsver ekokosmētikas uzņēmuma MADARA direktore Lotte Tisenkopfa. Izņēmums ir aromātiskās masāžas eļļas, ko visbiežāk izmanto aromterapijā un kas cilvēka organismā var nokļūt divējādi – ieelpojot un nonākot saskarsmē ar ādu.
Skaistumkopšanas salona Taka spa kosmētiķe un aromterapijas speciāliste Liene Aķīte uzskata: lai pagatavotu masāžas eļļu, nepieciešams iegādāties dažas sev tīkamas ēteriskās eļļas un kādu bāzes eļļu, piemēram, saldo mandeļu, vīnogu kauliņu, saulespuķu, kviešu dīgstu, mežrozīšu u.c. Balasta viela dos iespēju tām iekļūt organismā. Lotte Tisenkopfa bāzes izvēlē iesaka būt rūpīgiem – tai jābūt pēc iespējas piemērotākai konkrētajam ādas tipam. “Pagatavošanas proporcija ir šāda: uz aptuveni 50 mililitriem bāzes eļļas ņem 10-12 pilienus ēteriskās eļļas. Ir iespējams izmantot vairāku sajaukumu. Pēc tam 24 stundu laikā jāļauj tām savstarpēji reaģēt. Kad laiks pagājis, iegūto produktu uzklāj uz ādas un pasmaržo iegūto aromātu. Ja vēlas pastiprināt kādu noteiktu smaržu, var piepilināt vēl vienu pilienu vēlamās eļļas,” par pagatavošanas procesu stāsta speciāliste Liene Āķīte.
Nedrīkst pārdozēt
Visām ēteriskajām eļļām zināmā mērā piemīt antibakteriālas, pretvīrusu, pretsēnīšu un pretiekaisuma īpašības, jo ikviena no ēteriskajām eļļām satur vidēji 120-600 dažādas bioaktīvās vielas, kas uz organismu spēj iedarboties dažādos veidos. Liene Aķīte uzsver neaizmirst būt uzmanīgiem ar ēterisko eļļu lietošanu, jo tās, gluži tāpat kā jebkurus ārstnieciskus līdzekļus, ir iespējams pārdozēt, tādēļ ieteicams tās lietot mazās devās.
Sekas nepārdomātai lietošanai var būt galvassāpes un reiboņi, slikta dūša un nespēks. Homeopātijas institūta direktors Edgars Mednis teic, ka, pirms veidot dažādas eļļas, jānoskaidro konkrēto sastāvdaļu nozīme un ietekme uz cilvēka organismu. “Ja cilvēks ievēro visus nepieciešamos norādījumus produkta sajaukšanai un lieto tās vielas, kas viņam ir piemērotas, turklāt nepārsniedzot vēlamās devas, tad nekādām problēmām nevajadzētu būt,” ir pārliecināts speciālists.
Sarežģītāks process
Lotte Tisenkopfa stāsta, ka kosmētikā izmatojamās masāžas eļļas var izgatavot vēl kādā veidā, proti, izmantojot macerācijas tehniku, kad bāzes eļļas izvelk no augiem aktīvās vielas, veidojot eļļas ekstraktu. Viņa gan norāda, ka, izmantojot šo metodi, nepieciešamas specifiskas zināšanas gan par augiem, gan to lietojumu. “Šī procesa būtība ir atkarīga no auga, kas tiek izmantots. Katram augam ir arī specifiski uzglabāšanas noteikumi, jo tie var tikt glabāti saulainā vai tumšā vietā,” paskaidro Lotte Tisenkopfa. Viņa secina, ka šis process varētu būt daudz sarežģītāks un riskantāks nekā aromātisko masāžas eļļu pagatavošana. “Tiklīdz tiek izmantots dzīvs vai izkaltēts augs, iespējams, ka tas mazinās eļļas kvalitāti – varētu veidoties nosēdumi, kā arī ir palielināts ūdens daudzums no augiem, kas savukārt var izraisīt pelēšanas procesu.”
Var eksperimentēt
Veselīga dzīvesveida piekritēja Indra Onzule atzīst, ka jau kopš agras bērnības kosmētiskos nolūkos izmantojusi dažādus dabā pieejamos produktus – ogas, ziedus un citus augus. Šogad viņa ir izmēģinājusi arī kosmētisko eļļu pagatavošanu mājas apstākļos. “Sāku ar asinszālēm. Sabēru to ziedlapiņas traukā un aplēju ar olīveļļu tā, lai apklātos visas asinszāles. 3-4 nedēļu laikā tā ir uzsūkusi visas šā auga īpašības, var tikt nokāsta un ir gatava lietošanai. Šādai eļļai piemīt gan dezinficējošas, gan ādu mīkstinošas īpašības, tādēļ to var izmantot, piemēram, sausas ādas masāžai,” par pagatavotā līdzekļa īpašībām stāsta Indra Onzule. Tāpat to var izmantot, lai mazinātu, piemēram, muskuļu sāpes.
Vēl Indra pagatavojusi piparmētru eļļu, kuru lieto ik rītu pēc dušas. Tā ādu gan pabarojot, gan sniedzot patīkamu aromātu. Jaunā sieviete šogad plāno vēl pagatavot rožlapu uzlējumu. “Princips šim procesam ir tāds pats – ņem rožlapas un aplej tās, šajā gadījumā ar mandeļu eļļu, jo tā šim augam būs piemērotāka, bet svarīgi atcerēties, ka nedrīkst izmantot rožlapas, kas tikušas ķīmiski apstrādātas,” savā pieredzē dalās Indra Onzule. ?
DER ZINĀT!
• Eļļas jāuzglabā tumšā un sausā vietā, jo šie produkti satur dažādus antioksidantus un vitamīnus, kas tiešo saules staru ietekmē sadalās un oksidējas, līdz ar to bojājas.
• Ēterisko eļļu ietekme ir daudzreiz spēcīgāka nekā dzīvu vai kaltētu augu iedarbība, tādēļ tās nepieciešams lietot nelielos daudzumos.
• Ar ēteriskajām eļļām var ārstēt dažādas saslimšanas, tomēr jāatceras, ka pie nopietnām saslimšanām tās ir viens no terapijas palīglīdzekļiem, nevis pamatārstēšanas līdzeklis.
• Vannai nepieciešami 7-8 pilieni ēteriskās eļļas, kas pirms tam sajaukti ar divām ēdamkarotēm piena vai medus. Tikai pēc tam šo maisījumu pievieno ūdenim.
• Bezmiega un nomāktības gadījumā 30 mililitrus bāzes eļļas sajauc ar trīs pilieniem lavandas, diviem pilieniem san-dala un trīs pilieniem ilanga.
• Vājuma un nespēka gadījumā ņem trīs pilienus rozmarīna, divus pilienus ģerānijas, trīs pilienus ievzejas ēteriskās eļļas un sajauc ar 30 mililitriem pamata eļļas.
Liene Palēna, Neatkarīgā Rīta Avīze Latvijai, 04.08.2009
Copyright © LETA
Jautājumi / Atbildes