Cīnāmies ar bērna ausu sāpēm – 8.03.2012

Ko darīt, ja bērnam jau trešo reizi sezonā sāp ausis? Dot antibiotikas vai meklēt kādus citus ārstēšanas paņēmienus? Par ausu sāpēm un to ārstēšanu konsultē bērnu ārsts un homeopāts Edgars Mednis.
Lai ausis nebūtu jāārstē, svarīgi ievērot elementārus piesardzības pasākumus. Ejot ārā pastaigāties, bērni mēdz saskrieties un sasvīst, tāpēc jādomā par atbilstošu apģērbu izvēli.
Ar ausu sāpēm – uzmanīgi!

Pirms runājam, kādi paņēmieni derēs, lai tiktu galā ar ausu sāpēm, jāatceras, ka apmēram 50% gadījumos sajūta, ka sāp auss, ir saistīta ar pavisam citiem orgāniem, kas atrodas ausu apvidū. Ausu sāpes var izraisīt augoši zobi, mandeļu iekaisums, deguna blakusdobuma iekaisums, tāpēc sāpju gadījumā, pirms ķeries pie ārstēšanas, ir svarīgi atrādīties ārstam un pārliecināties par īsto sāpju iemeslu.

 

Pēdējo dažu gadu laikā ir parādījusies jauna tendence – bērniem ausis pie iekaisuma nesāp. Tādēļ jābūt uzmanīgiem, ja ir aizdomas, ka bērna dzirde ir pavājināta, vai bērns knibina ausi, arī tad vajadzētu doties pie ārsta pēc padoma. Bieži bērni ausu sāpes izjūt atšķirīgi no mums pieaugušajiem – kā diskomfortu.

 

Kāpēc maziem bērniem bieži sāp ausis?
Tāpat jāsaprot, ka ausu vainas var būt ļoti dažādas, līdz ar to arī ārstēšanas taktika. Ja patiešām sāp auss, ir iespējami ļoti dažādi iemesli, piemēram, iekaisums ārējā ausī, matu folikulu infekcija auss kanālā, tā saucamā peldētāja auss, sēnīte vai vidusauss iekaisums, kas ir viens no biežākajiem ausu sāpju iemesliem bērniem. Vidusauss iekaisums bieži bērniem ir pēc saaukstēšanās, iesnām vai slimošanas ar gripu. Vidusauss iekaisuma gadījumā steidzīgi jādodas pie ārsta. Kāpēc mazi bērni daudz biežāk kā pieaugušie cieš no ausu sāpēm? Tāpēc, ka mazuļu auss uzbūve atšķiras no pieaugušo. Viņu dzirdes kanāls ir šaurāks un īsāks. Turklāt bērnam daudz biežāk ir iesnas, un bērni bieži degunu šņauc tik stipri, ka infekcijas izraisītāji var nokļūt dzirdes kanālos, kas ir viens no biežākajiem iemesliem, kāpēc rodas tieši vidusauss iekaisums. Bērniem arī bieži tiek lietots jūras ūdens preparāts aerosola baloniņā deguna tīrīšanai (skalošanai). Arī pēc šīs procedūras var rastiets vidusauss iekaisums.
Pēdējo dažu gadu laikā ir parādījusies jauna tendence – bērniem ausis pie iekaisuma nesāp. Tādēļ jābūt uzmanīgiem, ja ir aizdomas, ka bērna dzirde ir pavājināta, vai bērns knibina ausi, arī tad vajadzētu doties pie ārsta pēc padoma.

 

Kā atpazīt ausu sāpes?
Maziem bērniem bieži ausu sāpes iet roku rokā ar iesnām. Ja iesnas bijušas ilgākas par nedēļu, visdrošāk būtu bērnu atrādīt ārstam. Tāpat ieteicams pievērst uzmanību, vai nav pamanāmas, kādas pazīmes, kas liecina par ausu sāpēm. Par tām var liecināt tas, ka bērns visu laiku tausta ausi, plēš vai berzē to, purina galvu vai mēģina vienu galvas pusi sist pret gultas matraci vai gultiņas redelēm. Parasti bērns cenšas sargāt sāpošo ausi no mammas vai tēta pieskārieniem. Lai arī dažkārt auss iekaisumi var būt mazāk sāpīgi, parasti sāpēm seko liela raudāšana. Bieži vien auss problēmu liecinieks ir arī pēkšņa dzirdes pasliktināšanās. Varbūt daudziem vecākiem šķiet jocīgi, ka auss sāpes visbiežāk sākas tieši naktī. Bet skaidrojums tam ir pavisam vienkāršs – brīdī, kad bērns apguļas, auss vairāk piepampst, rezultātā rodas spiediens uz auss kanālu, kas izraisa lielas sāpes.

 

Ko darīt, lai auss nesāpētu?
* Lai ausis nebūtu jāārstē, svarīgi ievērot elementārus piesardzības pasākumus. Ejot ārā pastaigāties, bērni mēdz saskrieties un sasvīst, tāpēc jādomā par atbilstošu apģērbu izvēli. Nedrīkst saģērbt arī par siltu. Lai arī drīz šķitīs, ka pavasara saule jau gana silta, tomēr jāraugās, lai bērnam galvā būtu cepure.
* Ausis ikdienā nedrīkst tīrīt kaut kā īpaši tīrīt, jo tā tiek traumēta auss eja un var attīstīties ārējās auss ejas iekaisums. Tāpat šāda darbošanās var izraisīt sēra sablīvēšanos. Ir bijuši arī gadījumu, kad cītīgi tīrot ausis, tiek traumēta (saplēsta) bungplēvīte.
* Tomēr ir ļoti svarīgi saglabāt bērna ausis sausas, tāpēc pēc vannošanas tās rūpīgi jāizslauka, bet tikai ar dvieli vai maigu auduma salveti.
* Ja bērnam ir iesnas, deguns ir jāatbrīvo no puņķiem, pareizi izšņaucot (vai mazākiem bērniem atsūcot) un lietojot deguna pilienus. Tie noņem tūsku, un ir vieglāk elpot, un arī lielāka iespēja, ka tādējādi deguna dobums iztīrās vairāk. Ļoti ieteicams ir iesnu gadījumā skalot degunu ar vieglu sāls ūdeni. To var iegādāties aptiekās vai arī pagatavot paši. Svarīgi ir atcerēties, ka sāls ūdeni visefektīvāk un drošāk ir pilināt degunā pa veselai pipetei katrā nāsī.
Varbūt daudziem vecākiem šķiet jocīgi, ka auss sāpes visbiežāk sākas tieši naktī. Bet skaidrojums tam ir pavisam vienkāršs – brīdī, kad bērns apguļas, auss vairāk piepampst, rezultātā rodas spiediens uz auss kanālu, kas izraisa lielas sāpes.
Ko darīt, ja tomēr auss sāp?
* Steidzīgi būtu jāiet pie ārsta uz konsultāciju. Bērnam, kuru nav apskatījis ārsts, nevajadzētu sākt izmantot tautas medicīnas līdzekļus. Atliekot vizīti pie ārsta pārāk ilgi vai sākot nepareizu pašārstēšanos, pastāv risks, ka bērna dzirde var jūtami pasliktināties.
* Ja mājas aptieciņā jau ir kāds bērniem piemērots pretsāpju līdzeklis, to var bērnam iedot līdz ārsta vizītei. Drīkst arī iepilināt sāpošajā ausī sāpes remdējošus ausu pilienus.
* Nekādā gadījumā nedrīkst sāpošu ausi sildīt, jo auss kanāls atrodas pārāk tuvu smadzenēm, un siltums var veicināt strutu nokļūšanu smadzenēs. Nedrīkst arī sildīt ja ir paaugstināta ķermeņa temperatūra.
* Tautas medicīnā ausu sāpju gadījumā bieži vien tiek izmantota ģerānija, kuru liek ausī, lai sāpes mazinātu, tomēr ar šo risinājumu jābūt uzmanīgiem, jo nelielas puķes daļiņas var palikt ausī un sāk pūt, radot jaunu iekaisumu, kā arī ar puķes kātiņu var traumēt bungplēvīti. Lai puķes lietošana būtu droša, no tās ieteicams izspiest sulu, kurā samitrina vati vai marles gabaliņu.
* Ir mammas, kas bērna sāpošo ausi ārstē ar sīpola šķēlīti, kura tiek bez taukvielām labi sacepta uz pannas un tad silta likta pie auss. Tomēr tā darīt nevajadzētu, jo sāpošu ausi sildīt nedrīkst. Tāpat nav ieteicams izmantot tautā pazīstamo paņēmienu olīveļļā samitrinātas vates ievietošana ausī, kas var radīt papildus iekaisumu.
* Auss iekaisuma ārstēšanā efektīvas ir sāls istabas, kurās ieelpotie sāls joni attīra, mitrina un nomierina elpceļu gļotādu un uzlabo ausu, deguna un rīkles veselību.

 

Copyright © URL: http://www.mammamuntetiem.lv/articles/20785/cinamies-ar-berna-ausu-sapem/

Jautājumi / Atbildes

Ar prieku atbildēsim uz visiem jūs interesējošajiem jautājumiem. Lūdzu norādiet savu vārdu, e-pastu, un jautājumu vai problēmas aprakstu. Atbildi nosūtīsim uz norādīto e-pastu. Ja vēlaties saņemt atbildi nekavējoties, lūdzu sazinieties ar mums izmantojot lapas augšā norādīto kontaktinformāciju.

*

Lūdzu aprēķini! 48 + = 51