Bērns ar drudzi – rīcības algoritms – marts 2012

Edgars Mednis, pediatrs, homeopāts

Drudzis (latīņu valodā febris) ir organisma reakcija, kas izpaužas kā paaugstināta ķermeņa temperatūra, tāpēc tautā to bieži tā arī dēvē, proti, par paaugstinātu temperatūru. Drudzis rodas, kad mikroorganismu – bet ne tikai – radītas pirogēnās jeb temperatūru paaugstinošās vielas iedarbojas uz termoregulācijas centru. Tāpēc paaugstinās muskulatūras tonuss un rodas drebuļi. Pacientam ir salšanas sajūta, lai gan ķermeņa temperatūra paaugstinās. Tomēr jāatceras, ka drudzis ir normāla organisma aizsargreakcija pret infekciju vai citu saslimšanu, tāpēc uzskatāms par simptomu, nevis slimību.

Kas ir drudzis?

Drudža simptomi
Bieži vien drudzis ir simptoms dažādām bērnu saslimšanām. Galvenie drudža simptomi ir samazināta bērna aktivitāte, traucēts miegs, samazināta apetīte, nervozitāte, drebuļi, salšanas sajūta, galvassāpes, muskuļu sāpes, pastiprināta svīšana, halucinācijas, paātrināta sirdsdarbība, paātrināta elpošana, dehidratācija.

Normāla ķermeņa temperatūra
Normālu ķermeņa temperatūru ietekmē dažādi faktori: vecums, dzimums, diennakts laiks, apkārtējās vides temperatūra, cilvēka aktivitāte un daudzi citi. Veselīgā populācijā par normālu ķermeņa temperatūru uzskata 33,2–38,2ºC orāli, 34,4–37,8ºC rektāli, 35,5–37,8ºC aurikulāri un 35,5–37ºC aksillāri. [2]

Drudža iedalījums
Drudzis ir viena no biežākajām problēmām bērnu vecumā. Tas var būt gan mikroorganismu izraisīts, gan arī bez noteikta izraisītāja. Tas bieži vien rada diagnostikas problēmas. Praksē ap 20% drudža gadījumu ir bez redzama iemesla. [1] Drudža iedalījumu un iespējamo etioloģiju skat. tabulā.

Ļoti liela un nozīmīga grupa ir drudzis bez precīzi noskaidrota izsaucēja (Fever of Unknown Origin). [5] Biežākās tā etioloģijas:

  • infekcijas: tuberkuloze (īpaši ekstrapulmonāla), abdomināls abscess, iegurņa abscess, dentāls abscess, endokardīts, osteomielīts, sinusīts, citomegalovīruss, EBV, HIV, Laimas slimība;
  • malignitātes: hroniska leikēmija, limfoma, metastātiskie vēži, sarkomas u.c.;
  • autoimūnas saslimšanas: reimatoīds artrīts, reimatisks drudzis, vaskulīti u.c.;
  • dažādi: medikamentozs drudzis, hepatīts, sarkoidoze, dziļo vēnu tromboze, pēctraumas drudzis, reakcija uz vakcināciju u.c.

Drudzi atbilstīgi temperatūrai iedala subfebrilā drudzī (temperatūra līdz 38ºC), mērenā drudzī (līdz 39ºC), augstā drudzī (līdz 41ºC) un hiperpirētiskā drudzī (virs 41ºC). ……

Pilns raksts pieejams veselības aprūpes profesionāļu portāla doctus.lv reģistrētajiem lietotājiem. Reģistrācija ir bez maksas.

© Izdevniecība, SIA PILATUS, 2012

DOCTUS žurnāls ārstiem un farmaceitiem

Raksta pirmpublikācija izdevumā „DOCTUS žurnāls ārstiem un farmaceitiem”, 2012. gada marta numurā

Jautājumi / Atbildes

Ar prieku atbildēsim uz visiem jūs interesējošajiem jautājumiem. Lūdzu norādiet savu vārdu, e-pastu, un jautājumu vai problēmas aprakstu. Atbildi nosūtīsim uz norādīto e-pastu. Ja vēlaties saņemt atbildi nekavējoties, lūdzu sazinieties ar mums izmantojot lapas augšā norādīto kontaktinformāciju.

*

Lūdzu aprēķini! + 35 = 37