Atgūsti imunitāti – 24.03.2010

Neatkarīgā Rīta Avīze Latvijai: Atgūsti imunitāti

“Antibiotikas nav profilakses līdzeklis. Taču nedrīkst apgalvot, ka tās vispār nevajag lietot,” saka ārsts fitoterapeits Artūrs Tereško. Tomēr pat pamatotas lietošanas gadījumā pēc antibiotiku kursa organisms ir novārdzis, tāpēc par savu veselību nedrīkst aizmirst arī pēc slimošanas.

Kad vajag

Antibiotikas nekādā gadījumā nevajadzētu lietot, ja saslimšanu izraisījis vīruss vai sēnītes, jo šie līdzekļi cīnās tikai pret baktērijām. Ja tās lietotas vīrusa infekcijas gadījumā, slimība pat var saasināties. “Ja organismā nav baktēriju, antibiotikas organismam nepalīdz, tikai nodara lielu skādi. Tā kā nav kaitīgo baktēriju, tiek iznīcinātas tikai vērtīgās baktērijas,” paskaidro homeopāts Edgars Mednis.

Bet, protams, antibiotikas ir pozitīvs medicīnas izgudrojums. Pamatoti lietotas, tās cilvēkiem palīdz. Smagas bakteriālas infekcijas gadījumā tās var būt pat vienīgais risinājums, bet Dr. Tereško uzsver: “Šo preparātu lietošanas laikā un arī pēc tam jābūt īpaši vērīgiem pret sevi un jālieto arī homeopātiskie un dabīgie ārstniecības līdzekļi, kas stiprina organismu.”

Ēst skābpiena produktus

Antibiotikas cīnās pret sliktajām baktērijām, bet tajā pašā laikā iznīcina arī labās baktērijas, kas dzīvo uz zarnu gļotādas. “70 procenti imunitātes veidojas gremošanas traktā uz tievo zarnu bārkstiņām. Bet, lietojot antibiotiķus, tiek iznīcināta zarnu mikroflora un novājinās cilvēka imūnā sistēma. Tāpēc pirmais uzdevums gan antibiotiku kursa laikā, gan pēc tā ir atjaunot zarnu mikrofloru, ko vislabāk darīt ar dažādiem skābpiena produktiem, kur ir lakto baktērijas. Tie ir lakto jogurti, rūgušpiens, rjaženka, dzīvais siers, kefīrs,” ieteic Tereško.

Pediatrs homeopāts Edgars Mednis uzsver, ka vienalga, kā rūpētos par organismu, pēc šo spēcīgo zāļu lietošanas dabīgo līdzsvaru zarnu mikroflorā nebūs iespējams pilnībā atjaunot. Pēc šo preparātu lietošanas ir labi vērsties pie homeopāta, kurš ieteiks homeopātiskos līdzekļus vērtīgo baktēriju atjaunošanai, taču vienalga šis līdzsvars nebūs tāds kā agrāk. Tāpēc antibiotiku lietošana, īpaši bērnam, jāapsver vairākas reizes.

Ādas sēnīte

“Dažu antibiotiku lietošanas gadījumā imunitāte var kristies arī no ādas virsmas un gļotādām, un līdz ar to var parādīties tāda dermatoloģiska problēma kā piena sēnīte,” brīdina ārsts Artūrs Tereško. Ja parādās piena sēnīte, tad problemātiskajās zonās jāliek virsū kaut kas skābs, piemēram, ādas maskas no skābpiena produktiem, var arī atšķaidītu etiķi. Tas sēnīti iznīcina.

Fitoterapeits pastāsta, ka antibiotikas, kas iznīcina baktērijas, var izlutināt organismu un tas aizmirst, ka viņam pašam ar kaut ko ir jācīnās, un imūnsistēma aiziet snaust. Līdz ar to, pārtraucot antibiotiku lietošanu, var rasties komplikācijas. Vieni mikrobi tiek iznīcināti, taču, tiklīdz parādās nākamie, cilvēks ātri vien var saslimt.

Imunitātes tējas

Ir arī tik spēcīgi antibiotiķi, kas ne tikai iznīcina baktērijas, bet jau pa tiešo nodara pāri imūnajām šūnām – limfocītiem un leikocītiem. Cilvēks kļūst uzņēmīgs pret visu, un tad pastiprinātā daudzumā jāuzņem vitamīni. Tie, protams, ir augļos un dārzeņos, nedrīkst aizmirst par mežrozītēm, upenēm un dzērvenēm. Pārtikā jālieto sīpoli, ķiploki un rutki. Veselības nolūkos ēdienam var pievienot arī dažādas ēteriskās eļļas, piemēram, tējas koka vai bazilika eļļu.

“Noteikti jādzer augu tējas, kas atjauno limfocītu populāciju,” iesaka fitoterapeits. “Ieteicamie augi ir: vārnu kāja, alveja, zelta stīga, zemestauku sēne, dzeltenā kaķpēdiņa, vīgrieze, nātre.” Aptiekās ir nopērkams arī speciāls tēju maisījums imunitātes stiprināšanai, kura sastāvā ir

šie augi. “Šo tēju iesaku dzert jau slimības laikā, kad saņem antibiotikas, lai mazinātu to kaitīgo ietekmi,” teic Dr. Tereško.

Kā pagatavot

Ilgstoši dzerot viena auga tēju lielās devās, var rasties blakus iedarbības. Ikdienā un ilgstoši var lietot aveņu lapu, zemeņu lapu, upeņu lapu, ugunspuķes un vāju kumelīšu tēju. Taču, ilgi lietojot kaķpēdiņu tēju, var paaugstināties asinsspiediens. Piparmētras izsauc grūtsirdību, sliktu garastāvokli, bet asinszāle var radīt bezmiegu, jutību pret gaismu. “Tāpēc, dzerot veselības tējas, jāatceras, ka tās ir ārstnieciskās tējas un vajadzētu ik pa laikam tās nomainīt – te padzert vienu, te otru,” atgādina fitoterapeits. Viņš piebilst, ka precīzi jāizpilda nosacījumi, kā šīs tējas pagatavot, kad un cik ilgi jāpavāra, jānostādina, vai jādzer tukšā dūšā vai pēc ēšanas. Ja tēju dod bērnam, tad, lai tēja nezaudētu ārstnieciskās īpašības, to nevajag atšķaidīt, bet gan dot mazākās devās. Līdz gada vecumam 1/12 daļa no pieaugušo devas; no viena līdz pieciem – 1/8; no pieciem līdz astoņiem – 1/4; no astoņiem līdz divpadsmit – 1/2.

Svaigu gaisu

Pediatrs Edgars Mednis norāda – ja šīs zāles nācies lietot bērnam, tad katrs bērns jāvērtē individuāli. Ir tādi bērni, kurus var vannot tūlīt pēc atlabšanas, bet ir bērni, pret kuriem jāizturas daudz saudzīgāk un vannošana vai jebkura temperatūras maiņa var izsaukt kārtējo saslimšanu. “Ja bērnam nav augsta temperatūra, tad nebūtu jābaidās ar ārā iešanu. Protams, ne jau lietainā un vējainā laikā, bet, ja ārā spīd saule, tad svaigs gaiss ir vēl viens faktors, kas palīdz imunitātei, kā arī uzlabo bērna omu. Bet vecākiem rūpīgi jāskatās, lai bērns nesaaukstētos, nebūtu saģērbts ne par plānu, ne par siltu.”

Arī pieaugušajam svaigs gaiss nāk tikai par labu. Nepieciešams vēdināt telpas, taču jāuzmanās no caurvēja. Aicinādams rūpēties par savu veselību, ārsts Artūrs Tereško piebilst: “Galvenais, lai siltas kājas, labs noskaņojums un ticība uzvarai.”

***

DER ZINĀT!
• Lietojot antibiotikas, novājinās imūnā sistēma
• Pēc to lietošanas jāatjauno zarnu mikroflora, ēdot skābpiena produktus
• Dažu antibiotiku lietošanas gadījumā imunitāte var kristies arī no ādas virsmas, rodoties piena sēnītei
• Pēc antibiotiku kursa un tā laikā pastiprinātā daudzumā jāuzņem vitamīni. Jāēd augļi, dārzeņi, īpaši sīpoli, ķiploki, rutki, mežrozītes, upenes un dzērvenes
• Lai atjaunotu limfocītu skaitu, kas spēcina imunitāti, ir jādzer imunitāti stiprinošu augu tējas
• Lai atlabtu pēc antibiotiķiem, jāizvairās no straujas temperatūru maiņas un caurvēja

Guna Puisāne, Neatkarīgā Rīta Avīze Latvijai, 24.03.2010

Copyright © LETA

Jautājumi / Atbildes

Ar prieku atbildēsim uz visiem jūs interesējošajiem jautājumiem. Lūdzu norādiet savu vārdu, e-pastu, un jautājumu vai problēmas aprakstu. Atbildi nosūtīsim uz norādīto e-pastu. Ja vēlaties saņemt atbildi nekavējoties, lūdzu sazinieties ar mums izmantojot lapas augšā norādīto kontaktinformāciju.

*

Lūdzu aprēķini! − 2 = 2