Amanda Zariņa: Agresija rada agresivitāti
“Tavs dēls šodien iesita Annai,” stāsta audzinātāja mammai, kura atnākusi pakaļ savam bērnam uz bērnudārzu. Vai tiešām bērns ir agresīvs? Kā rīkoties?
Psiholoģijas maģistre, Krīzes centra “Māras centrs” psiholoģe Amanda Zariņa
Agresivitātes iemesli
Bērnu agresivitātes iemesli var būt visdažādākie, tādi kā somatiskas saslimšanas, CNS saslimšanas, tomēr lielākā loma ir piešķirama bērna audzināšanai ģimenē no pašas mazotnes. Dažos pētījumos apstiprinājies, ka agri no krūts noņemti bērni vēlāk var būt trauksmaināki, aizdomīgāki, cietsirdīgāki, agresīvāki un egoistiskāki par tiem, kuri saņēmuši krūts barošanu pilnu laiku.
Arī tas, kā tiek sodīts bērns, var iespaidot bērna agresivitātes attīstību. Vecāku kļūdas ir: vai nu vecāki ir pārlieku stingri, vai pārlieku iecietīgi pret bērnu. Lai cik tas neizklausītos dīvaini, agresīvi bērni ir gan pārlieku stingriem gan pārlieku maigiem vecākiem. Agresīvs bērns var attīstīties arī, ja bērna agresija tiek spēcīgi apslāpēta un pretēji gaidītajam, tā nemazinās, bet, gluži otrādi – pieaug ar laiku.
Agresija rada agresiju
Un, otra galējība- ja vecāki nepievērš uzmanību bērna agresīvajām reakcijām un akceptē šādu uzvedību, rezultātā atsevišķi dusmu uzliesmojumi pakāpeniski pāraug pieradumā rīkoties agresīvi. Kā pazīmes varētu būt uzbrukumi citiem cilvēkiem, mantu laušana rupja lamāšanās, utt.
Jāatceras, ka agresīvs bērns tāpat kā citi bērni ilgojas pēc mīlestības un glāstiem, jo agresija ir iekšēja diskomforta atspoguļojums, nespēja adekvāti reaģēt uz apkārt notiekošo. Bieži agresīvs bērns sevi izjūt kā nevienam nevajadzīgu un atraidītu. Vecāku cietsirdība un neiesaistīšanās bieži noved pie traucējumiem bērnu un vecāku attiecībās un rada bērnam pārliecību, ka viņu nemīl. Bērns tad meklē veidu, kā pievērst vienaudžu un vecāku uzmanību, kļūt mīlēts un vajadzīgs. Agresīvs bērns var izmantot izdevības, cenšoties sadusmot vecākus, audzinātājus, citus bērnus; viņš nenomierināsies tik ilgi, kamēr pieaugušie neuzsprāgs vai vienaudži neiesaistīsies kautiņā.
Tā būs kā izmisuma cīņa lai iekarotu savu vietu. Bērnam nav priekšstata, kā citā veidā cīnīties par izdzīvošanu. Agresīvi bērni bieži vien ir aizdomīgi, piesardzīgi, mīl novelt vainu uz citiem, nespēj izvērtēt savu agresiju, neievēro, ka apkārtējie kļūst bailīgi un trauksmaini no viņu uzvedības. Viņiem šķiet, ka visi cenšas vainot tikai viņus, rezultātā izveidojas apburtais loks. Agresīvi bērni baidās un neieredz apkārtējos, tie, savukārt, baidās no viņiem.
Bieži bērni no saviem vecākiem pārņem agresīvas formas uzvedību, bērni nezina, kā rīkoties citādi.
Kad meklēt palīdzību?
Tad, kad pieaugušajam rodas šaubas par to, vai spēj tikt galā ar agresīvo bērnu, nekavējoties jāsauc talkā speciālisti, kas var sniegt atbalstu. Piemēram, audzinātāji bērnu dārzā, citi vecāki kā atbalstošās personas, draugi, vecvecāki. Reizēm rodas situācija, ka vecāks zaudē pacietību noguruma vai savu iekšējo emocionālo stāvokļu dēļ. Vecākam ir svarīgi saprast un fiksēt arī savu emocionālo stāvokli un, ja iespējams, kādā grūtā situācijā lūgt otra vecāka palīdzību.
Ja situācijas, ar kurām netiek galā, atkārtojas un atkārtojas, ir jālūdz pedagoga vai psihologa palīdzība, ja nepieciešams, jākonsultējas ar neirologu.
Agresivitātes kritēriji:
- Bērns bieži zaudē kontroli pār sevi
- Bērns bieži strīdas un lamājas ar pieaugušajiem
- Bērns atsakās pildīt noteikumus
- Bērns speciāli kaitina citus cilvēkus
- Bērns bieži vaino citus savas kļūdās
- Bērns bieži dusmojas un atsakās kaut ko darīt
- Bērns bieži ir atriebīgs un skaudīgs
- Bērns jūtīgi reaģē uz citu cilvēku rīcību
Ja vismaz 4 no šīm pazīmēm parādās 6 mēnešu laikā, ir nepieciešama ārsta vai psihologa palīdzība!
www.maminuklubs.lv, 11.03.2010
Copyright © www.maminuklubs.lv
Jautājumi / Atbildes